Посещението на ръководителя на румънската антикорупционна прокуратура Лаура Кьовеши у нас преди дни отново разбуни духовете и върна на дневен ред въпроса можем ли да се учим от Румъния на ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта.
Вижте във видеото повече за посещението на Кьовеши:
По думите му срещата е била организирана в ден и час, за които се е знаело, че има заседание на пленума на ВСС. Освен това Панов е завършил речта си „чисто политически“ – с упрек към президента Румен Радев, че не присъства. Държавният глава вече се срещна с Кьовеши при предишното ѝ посещение и каквото са имали да си кажат, вероятно са си го казали, обясни Тодоров.
Той добави, че целта е постигната – „станал е цирк“, който ще бъде използван от поне две политически формации в предстоящите избори.
„Нека не забравяме, че тези две политически формации, които осъждат много крайно Народния съд, величаят една правораздавателна система, чието начало беше поставено с публична екзекуция на държавния глава. Нека бъдем повече патриоти, да се радваме на собствените си достижения, а не да величаем спорни достижения на други държави. Балканите са взривоопасна зона и през последните 25 години островът на спокойствието е именно България“, каза Тодоров.
Според него може би има добри румънски практики, които да се взаимстват, но също така трябва да се види дали няма изключително голям брой осъдителни присъди в Европейския съд по правата на човека срещу решения на румънските съдилища“.
На въпрос защо преди два месеца ВСС отхвърли предложението да се срещне с Кьовеши, Тодоров отговори, че ако тя трябва да се среща с някого, то това са нейните колеги в прокуратурата.
Тодоров каза още, че Лозан Панов неправомерно е уволнил съдебни служители – хора със семейства и кредити.
Той също посочи, че катастрофата на Галя Георгиева е доста съмнителна – на прав участък от магистралата, при празна лява лента, е ударена отзад със 160 км/ч.
Георгиева е в изкуствена кома с тежки травми – отстранен далак, счупени ключици, прешлени и кръвозагуба.
Вижте повече във видеото:
По думите ѝ гостуването на Кьовеши е било споделяне на опит.
На въпрос може ли да ни е полезен румънският опит, тя отговори, че фактите са красноречиви – в момента доверието в оглавяваната от Кьовеши институция е 55%. Прокурорите ѝ са разкрили 667 млн. евро от криминална дейност и те са влезли в хазната, а 90% от присъдите са осъдителни.
Според Иванова у нас не можем да покажем такива резултати, вероятно по комплексни причини. На първо място трябва да има воля. Преди 10 години в Румъния ситуацията е била горе-долу като у нас – без обвинения срещу хора, заемащи висши позиции във властта. Това означава, че е създаден достатъчно надежден орган, който да провежда качествени разследвания, да събира доказателства и да ги довежда докрай.
Вижте повече във видеото: