Делян Пеевски управлява прокуратурата чрез огромното си влияние във Висшия съдебен съвет и чрез главния прокурор Сотир Цацаров. Това обяви зам.-председателят на ГЕРБ и бивш вътрешен министър Цветан Цветанов в предаването „Тази сутрин” по bTV.

„Проверете колко срещи са направени между Пеевски, Цацаров и Сарафов (зам.-главният прокурор – бел. ред.) по време на изборите за членове на ВСС и ще си отговорите на въпроса „Кой управлява държавата?”, коментира още Цветанов.

Той аргументира твърденията си, припомняйки репликата на депутата от ДПС към него от парламентарната трибуна малко след конституирането на 42-то Народно събрание, когато Пеевски се обърна към него с думите „Не се правете!” „Когато Делян Пеевски отправи обвинения към мен от парламентарната трибуна и каза, че ще имам проблеми с прокуратурата и данъчните, той имаше право – това ми се случи 20 дни по-късно. Това което се прави на президента, на нашия лидер – това е пример за употреба на всички държавни институции за една определена цел”, обяви Цветанов.

Той настоя да отговори на зам.-главния прокурор, когото неколкократно нарече „Боби Сарафов”, заради твърдението му в предаването „120 минути”, че Цветан Цветанов не е свещена крава за прокуратурата. В събота Сарафов обясни, че сред клиентите на държавното обвинение представителство има целият политически сектор, и даде пример с Цветанов и неговите три обвинения, свързани със специални разузнавателни средства. „Цветан Цветанов не е свещена крава за българското правосъдие. Цветанов за мен не е особено важен, той не е изключителен с нищо. Ако е подслушан и е в рамките на закона, не виждам нищо лошо”, коментира Сарафов и сравни Цветан Цветанов с „всеки дилър от „Надежда” и „Обеля”, който вижда политическа поръчка в обвиненията срещу себе си.

„Искам да отговоря на Боби Сарафов. Когато този способ бъде използван, той трябва да даде съответните резултати. Трябва да се види, че Цветанов никога по никакъв повод не е правил това, в което го обвиняват. Еднакъв ли е подходът към всички?” попита Цветанов и посочи като антиподен пример решението на кабинета „Станишев” да ползва услугите на лобиста Хохегер, въпреки несъгласието на членовете на Министерския съвет тогава.

„Боби Сарафов трябва да има предвид, че това което говори, разкрива, че е гузен. Ако говори за свещени крави, искам да попитам има ли свещени крави. В прокуратурата се говори, че Цацаров е прикрил сигнал срещу Сарафов за престъпление, в което може и самият той да е участвал, скрита е тази преписка, така говорят в прокуратурата, може би с това е свързан този растеж на Боби Сарафов в прокуратурата”, предположи Цветан Цветанов, но отказа да посочи имена и подробности, като само уточни: „Така говорят в прокуратурата.”

По-късно депутатът Делян Пеевски даде интервю за една от електронните агенции. Неговата версия гласи, че Цветанов многократно го молил за срещи. На една от тях присъствал и Сотир Цацаров.

От него Цветанов ултимативно поискал Ася Петрова да бъде назначена за заместник-главен прокурор и категорично се възпротивил срещу избора на Борислав Сарафов за този пост.

Персонално от Пеевски, Цветанов искал "да се осигури чадър в неговите медии" над няколко престъпни босове, които финансирали ГЕРБ.

Операция „Безпомощност”

Известен като кръстник на всички полицейски операции при управлението на ГЕРБ, които носеха гръмки названия, включително на имената на съдии, със снизхождение към новото ръководство Цветан Цветанов нарече опитът за борба с битовата престъпност по селата операция „Безпомощност”.

Той разкритикува министъра на вътрешните работи Цветлин Йовчев, че неколкократно си е поставял една и съща цел – да пребори дребната престъпност „до 2-3 месеца”, като първият път е бил през септември миналата година. „Колко пъти ще си повтарят едно и също? Това, което се случва по селата, е нормален резултат от неефективната работата на МВР, показва абсолютна безпомощност”, категоричен бе бившият силов министър.

Цветанов настоя, че идеята на наследника му за „системен подход” е неефективна и трябва да се прилага тази на ГЕРБ за „комплексен подход”, който включва освен борба с престъпността, и промяна на ниския социален статус на хората в малките населени места.

Като основна причина за ръста на битовата престъпност Цветанов посочи концентрацията на полицейски сили около българския парламент за охрана на народните избраници и по границата с Турция за спиране на миграционния поток.

Статистика и „стъкмистика”

Цветанов категорично отхвърли данните, по които настоящото ръководство на МВР сравнява успеваемостта си спрямо предишното. „”Всичко зависи от това дали регистрираш всяко престъпление и дали правиш статистика или „стъкмистика”, коментира той с игра на думи.

„Има няколко безспорни показатели, които няма как да бъдат манипулирани – при ГЕРБ са регистрирани най-ниски нива през целия преход на кражбите на моторни превозни средства и на умишлените убийства. Сега в МВР дават пример за отстъпление от добри политики. В Ихтиман когато се събираше картофената реколта, имаше жандармерия. Тази есен тя пазеше народните избраници”, продължи да критикува Цветанов, според когото при управлението на ГЕРБ не е прикривано нито едно деяние, за което е получен сигнал, докато „сега определено се прикрива”.

„Те са записали в доклада за МВР, че за 6 месеца са иззели 26 млн. къса цигари. Сумарно за трите години при ГЕРБ на месец се пада по 26 млн. къса конфискувани цигари”, даде пример бившият вътрешен министър.

СРС-та срещу другите и мен

След като се оплака, че е контролиран със специални разузнавателни средства, Цветан Цветанов, обвиняем по три дела за незаконно подслушване, отново настоя СРС-тата срещу него да бъдат снети, „защото не водят до нищо”.

Той обаче изрази убеденост, че записите на разговорите му, дори да са били унищожени в законовия срок, „някой се е възползвал”. Подобна критика отправи лично към него настоящият вътрешен министър Цветлин Йовчев относно изтеклия запис на разговора между Бойко Борисов и Ваньо Танов за Мишо Бирата. Според Йовчев той е изтекъл от МВР заради слаб контрол от страна на ръководството през 2011 г.

„Може би ще излязат отново записи. Декларират, че записите са унищожени, но аз съм убеден, че някой се е възползвал”, заяви той и на свой ред отправи критика към министър Йовчев заради записа, разпространен от земеделския министър на ГЕРБ Мирослав Найденов от къщата на лидера на ГЕРБ в Банкя. „За Мирослав Найденов трябва да се обърнете към Йовчев, който тогава беше шеф на ДАНС. Когато има корупция във властта, тогава компетентна е ДАНС и трябва да питате настоящия вътрешен министър”, подчерта Цветанов. Той допълни още, че през 2010 г. са били използвани около 5400 СРС, като най-честият заявител в била ДАНС под ръководството на Цветлин Йовчев.

Докладът на ЕК

Цветан Цветанов използва и последния доклад на Европейската комисия като повод да се похвали, макар че той бе пълен с критики, включително и към управлението на ГЕРБ. „От всички доклади за страната ни от последните шест години последният е катастрофа за българското правителство. Всички декларирани като успешни реформи доведоха до загуби на доверие от Брюксел. Заради напредъка на страната, отчетен с последния доклад през лятото на 2012 г., следващият доклад беше насрочен след 18 месеца”, подчерта Цветанов.

Той отхвърли упреците на опозицията за избора на тема за вот на недоверие, която беше определена като „самокритика” от премиера Пламен Орешарски и вътрешния министър Цветлин Йовчев. „Има ли тема и секторна политика, която да не бъде атакувана от опозицията”, попита зам.-председателят на ГЕРБ.

Той заяви, че е спокоен за мястото си в ръководството на партията и увери, че ГЕРБ ще бъде много по-мобилизирана за изборите за Европейски парламент и за предстоящите според него предсрочни избори.

„В партията има отговорности, които трябва да бъдат разпределени на повече хора – ще се концентрираме в дейностите си. За мен ще остане чисто организационната. Лидерът ще реши дали да се занимавам с предизборната кампания”, коментира още Цветанов, който оглави предизборния щаб на ГЕРБ по време на изборите за местна власт си взе отпуск от МВР, за да организира кампанията.

За повече толерантност

Цветан Цветанов сподели колко зареден и обнадежден се чувства, след като присъства на молитвената закуска в Белия дом. „Организацията на такава закуска има важно зареждащо влияние. Не се говори за политика, а за семейни ценности, толерантност и уважение, както и да наложиш в месеците напред. Там републиканци и демократи, които се противопоставят в конгреса, всяка седмица организират подобна закуска за да се молят за семействата си”, разказа Цветанов и заяви готовност да организира молитвена закуска и в България, за да се реши проблемът с противопоставянето в българското общество.