Премиерът Бойко Борисов депозира днес в парламента оставката на кабинета. Та ще бъде гласувана от депутатите на 16 ноември.

След това гласуване президентът Росен Плевнелиев трябва да предложи последователно на първите две политически сили в парламента и на трета по негов избор да сформират ново правителство.

Ако три пъти 43-то Народно събрание не успее да състави ново правителство, формално следва назначаването на служебен кабинет от президента Плевнелиев, който обаче няма право да разпусне парламента и да насрочи дата за предсрочни избори.

Премиерът Бойко Борисов и лидерът на БСП Корнелия Нинова в момента не искат властта.

Според анализатори служебният кабинет ще има за цел да успокои политическите страсти след загубата на президентските избори от ГЕРБ, а парламентът да приеме бюджета.

Финансовият министър Владислав Горанов опровергава информацията, че ГЕРБ ще оттеглят проектобюджета от парламента.

„Правителството ще продължи да отстоява политиките в държавния бюджет за 2017 година. Оставяме на народните представители да подходят отговорно към дебатите за приемането му”, обяви Горанов..

Съгласно конституцията е възможен и втори служебен кабинет през следващите месеци, вече назначен от новия президент, до провеждането на предсрочните избори.

Румен Радев встъпва в длъжност на 22 януари. Преди 20 години Петър Стоянов назначи служебното правителство начело със Стефан Софиянски на 12 февруари. 

Преди 20 години пък президентът Желю Желев проточи консултациите с парламентарно представените партии и нарочно остави в ръцете на наследника си Петър Стоянов да избере своите служебни министри.

Вариантът на Желев означава по-дълго управление на кабинета Борисов в оставка – поне до края на януари, разпускане на парламента и назначаване след консултации на един служебен кабинет от новия президент Румен Радев. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement