Върховна административна прокуратура протестира пред Административен съд София – град решението на Комисията за енергийно и водно регулиране, с което цената на водата в София скочи с 18% малко след изборите.

Според ВАП енергийният регулатор е действал незаконосъобразно, защото не е определил самостоятелно норма на възвръщаемост на инвестицията, а вместо това е приел директно 17-те процента от концесионния договор между общината и „Софийска вода”.

„Налице е противоречие на мотиви (по същество приравнено на липса на такива), тъй като от една страна се приема, че е налице законов ред за определяне на нормата на възвръщаемост на собствения капитал, а от друга, този ред не се спазва с аргумент, че в договор е налице клауза, която „пречи“ на приложението на закона”, пишат от прокуратурата и отбелязват, че КЕВР, вместо да регулира цените на ВиК услугата, работи за създаване за изпълнение на договора на дружеството.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

"Проверяваме и решението на КЕВР за цената на газа – законосъобразно ли е това решение", каза заместник-главният прокурор и административен ръководител на ВАП Ася Петрова, цитирана от БГНЕС. По думите й не е ясно защо КЕВР преди година е обявила, че клаузата от концесионния договор е незадължителна, а сега е решила обратното.

От прокуратурата са изискали административната преписка от комисията. „Предстои произнасяне и преценка за това дали има основание, според нас да протестирането на това решение пред административния съд ”, съобщи тя.

Срокът за протестиране на административния акт е 30-дневен. „Така че в рамките на срока ще се произнесем - това най-общо казано, а иначе буквално в рамките дни”, посочи Петрова.

Поскъпването на водата в София, което е само първото от серия ценови скокове в цялата страна, дойде на фона на нови и значително по-солени цени на природния газ и топлата вода. Срещу КЕВР бяха организирани протести с обвинения, че регулаторът обслужва интересите на монополистите и освен това под политически натиск е чакал провеждането на изборите.

По отношение на цената на водата основна критика беше именно, че регулаторът е приел нормата за възвращаемост на инвестициите, записана в концесионния договор.

Председателят на комисията Иван Иванов категорично отрече цените и влизането им в сила да се определят по задкулисен начин.