След дни и часове наред заседания Изборният кодекс вече е приет. На финалната права депутатите смекчиха правилата за гласуване на българите зад граница. Референдумите пък ще се провеждат по старите правила.

Парламентът коригира пълната забрана за разкриване на секции извън посолствата и консулствата в чужбина. Със 105 гласа "за", 29 "против" и 1 въздържал се депутатите приеха на второ четене текстове от промените в Изборния кодекс, с които ревизираха предишното си решение.

Забраната за разкриване на секции извън посолствата и консулствата в чужбина остана в Изборния кодекс, но бяха добавени някои изключения. В населените места на държавите-членки на Европейския съюз, в които няма дипломатическо или консулско представителство, ще се образуват избирателни секции при наличие на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления за гласуване, прие окончателно парламентът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

С решение на Централната избирателна комисия по предложение на Министерството на външните работи ще се образува една избирателна секция в населено място с население над 1 млн. жители на държава, която не е членка на ЕС, в което няма дипломатическо или консулско представителство.

Четин Казак от ДПС поиска да не се предлага корекция, а отмяна на абсолютната забрана за разкриване на секции извън дипломатическите и консулски представителства в чужбина.

Петър Славов от Реформаторски блок посочи, че приетите днес текстове дават възможност едно неправилно решение да бъде санирано, да се откриват секции и нашите сънародници в чужбина да гласуват.

В отрицателен вот председателят на ДПС Мустафа Карадайъ обясни, че е гласувал против, защото текстът е антидемократичен. По думите му в новия Изборен кодекс има много антиконституционни текстове, приети извън парламентарния правилник.

„ГЕРБ стана заложник на популисти и откровени националисти, но за съжаление не е само ГЕРБ, а цяла България и всички български граждани, които живеят зад граница, коментира Карадайъ. Според него най-потърпевши от тези промени са българските граждани, които живеят в Турция, САЩ и Канада.
След приемането на тези текстове депутатите от ДПС напуснаха пленарната зала.

Парламентът отмени и гласувания вече текст от промените в кодекса, според който не се допускаше произвеждането на избори и гласуване по национален референдум в един и същ ден.

Остава сегашната разпоредба на Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление, според която ако в една година има национални избори и национален референдум, те трябва да се произведат на една и съща дата.

Веднага след приемането на измененията премиерът Бойко Борисов коментира във Фейсбук с възможността да се гласува на национални избори и референдум заедно се спестяват много средства.

„За мен е важно всеки лев на държавата да бъде оползотворен по най-добрия начин за народа. Затова още в сряда на Министерски съвет тези спестени пари ще бъдат разпределени към Северозападна България и третокласните пътища на най-нуждаещите се региони - Видин, Враца, Монтана”, пише министър-председателят.

След като депутатите окончателно приеха промените в Изборния кодекс, те излязоха във Великденска ваканция.