Промените в Данъчно-осигурителния кодекс предизвикаха неочаквана ерозия сред управляващите. Със 100 гласа „за“ и 80 – „против“ депутатите приеха поетапно, но за сметка на това – драстично, намаляване на плащанията на ръка, в резултат на което сумите над 1000 лв. няма да се плащат кеш, а само по банков път.

От 1 август тази година плащаният трябва да паднат от 10 хил. лв., колкото са в момента, на 5000 лв., от 1 януари 2018 г. – на 3000 лв., а от 1 януари 2019 г. – до 1000 лв.

Това предизвика ожесточени дебати в зала и се чуха обвинения, че така се обслужва банковия сектор. Дори коалиционните партньори и част от ГЕРБ изказаха резерви, а Патриотите обявиха, че няма да подкрепят текста на второ четене.

„Народното събрание е гумен печат, който само узаконява за решенията, внесени от Министерския съвет. Предлага се рестрикция, с която разплащанията в брой да бъдат ограничени за две години до 1000 лв. Това няма да ограничи сивата икономика“, коментира Георги Търновалийски от БСП.

Менда Стоянова от ГЕРБ, коментира, че това са международни норми и договорености, които ще подпомогнат намаляването на сива икономика.

„Предлага се лишаване на индивидуална свобода с цел отстъпване на блага в обществото. Смятам, че този ефект няма да бъде постигнат. Когато смъкнеш прага на 1000 лева, това неминуемо обхваща почти всички лица, защото един съвременен телевизор надхвърля 1000 лв.“, посочи Валентин Николов от ГЕРБ.

„Плащанията в брой рязко ще намалеят до 1000 лева от 1 януари 2019 г. Това е текст, който ние няма как да подкрепим. Ще предложим този текст да отпадне и да се запази сегашната норма, която е 10 хил. лева“, заяви от трибуната Николай Александров от Обединените патриоти.