Министерствата на регионалното развитие и на околната среда съвместно ще спрат действието на новия Общ устройствен план на община Царево, за да го променят. Това съобщи регионалният министър Десислава Терзиева от парламентарната трибуна.
„Започва проектиране на изменението на плана за цялата територия на общината и екологична оценка към него”, заяви тя.
Решението за спиране на плана дойде след бурните протести на природозащитниците, защото документът позволява застрояване на части от Природен парк „Странджа".
Устройственият план, приет от Общинския съвет на Царево преди 6 години, предвижда изграждането на 11 нови вилни зони, 3 селища, голф игрище – общо 6000 дка се изваждат от територията на природния парк.
След седемгодишни съдебни спорове и обрати по делото срещу застрояването на Природен парк „Странджа” на 15 януари 2014 г. Върховният административен съд разреши строителството по крайбрежието на парка.
Преди седмица стана ясно, че регионалният министър Десислава Терзиева е разпоредила на 30 януари да започне процедура за изменение на Общия устройствен план на Царево в частта, обхващаща територията на природен парк „Странджа" – това е 70 процента от територията на община Царево. В парламента миналия петък тя уточни, че става въпрос за частично изменение на плана, а предвидените мерки са достатъчни за неговото опазване.
В петък депутатите приеха на първо четене два законопроекта за промени в Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
По-малко място за свободно плажуване, повече временни конструкции и по-гъвкави такси за концесионерите - това предвиждат промени в закона за черноморското крайбрежие, прокарани от БСП и приети на първо четене. От „Атака” обвиниха управляващите в лобизъм.
Досега свободната зона за плажуване беше 50%, сега тя може да се свие до 30%, пише в проекта на БСП. От ГЕРБ възразиха и поискаха да чуят мнението на министъра на регионалното развитие или негов заместник.
Дава се възможност за поставяне на повече плажни съоръжения, като те могат да са до 2 % от територията на плажа. Към тях се добавят още 2 процента - за търговски обекти.
„С това предложение се връща стария режим при който преместваемите обекти - павилиони и т.н. да заемат 2% не от активната, а от общата площ. Така ще гледаме сергиите с гащите и няма да виждаме морето”, коментира бившият регионален министър Лиляна Павлова.
От БСП обявиха, че така ще се привличат повече туристи. В закона пише още, че се променя и таксата на концесионерите, която вече щяла да е по-сраведлива.
„Аз не знам с какво един неохраняем плаж, който не се почиства, не се поддържа и не предлага абсолютно никакви удобства за плажуващите, допринася за развитието на туризма в България”, коментира Страхил Ангелов от „Коалиция за България”.
Депутатите приеха на първо четене и законопроекта на ГЕРБ, който предвижда забрана за строителство по плажовете в населените места, курортите, курортните комплекси и ваканционните селища от 15 май до 1 октомври.