За миналата година само столичната „Топлофикация” е завела 15 000 дела срещу длъжници в Софийския районен съд. При започнато производство на потребителя се начислява 300 лева такса за юрисконсулт, последвани от още 350 лева за съдебен изпълнител. Така „Топлофикация” е поискала от потребителите си 9 750 000 лева за услуга, която не предоставя. Тези данни изнесе омбудсманът Мая Манолова в студиото на „Тази сутрин”.
Тя беше категорична в оценката си за тази практика, заради която възрастни хора се принуждават да продадат жилището си: „Неоснователно обогатяване на гърба на бедните български граждани”.
„Топлофикация” не е дружество за юрисконсултски услуги, те утре ще започнат да предлагат на хората зарзават. Това дружество трябва да бъде озаптено”, заяви Манолова. По думите й дружествата са си създали практика да не информират клиентите си за текущи задължения, за да може да бъде образувано производство.
Тя обяви, че в края на месеца организира кръгла маса по проблемите на „Топлофикация”, в която ще се обсъждат и неясните фактури, както и спорната такса сградна инсталация, „която, освен че е на ръба на европейската директива, се създава и впечатлението, че представлява прекалено висок дял в сметката”.
Мая Манолова разказа за сигнал от гражданин, на когото „Топлофикация” дължала 113 лева. Неговата сметка била 38 лева и вместо да извърши прихващане, дружеството начислило такси за юрисконсулт и съдебен изпълнител. „Отношението на „Топлофикация” е надменно, пренебрежително и в разрез с добрите нрави”, пише гражданинът.
За винетките
Мая Манолова коментира, че поскъпването на винетките ще ощети най-силно живеещите в малки населени места, на които им се налага да пътуват до областния център за различни административни услуги.
Ако правят това 6-7 пъти годишно и се налага всеки път да купуват седмична винетка, техният разход накрая би бил равен на този за годишна, посочи омбудсманът.
Според Манолова, най-справедливо ще е да се въведе еднодневна винетка. За да не се оскъпява излишно, тя предложи разрешението за 24-часово ползване на пътищата в страната да се плаща с SMS.
За насилието във Враца
„Зад този случай прозират много тревожни обществени процеси – например, чувството за безнаказаност, липсата на доверие в институциите и безразличието на обществото” – така Манолова коментира убийството на 18-годишния Тодор Йорданов в центъра на Враца.
„Във Враца, освен чудовищното престъпление, виждаме и как човещината е заспала в момента, в който двамата биячи са го пребили до смърт”, коментира тя.
По думите й човекът вече реагира само когато е лично засегнат и тази „дрямка” може да бъде прекратена само с нещо драстично като убийството в северозападния град.
По думите й двамата нападатели са получили по-строги обвинения именно заради събуждането на обществото. „Като юрист се притеснявам, че трябва да се случат някакви обществени брожения, за да си свърши местната прокуратура работата”, отбеляза Манолова.