Медици от цялата страна излязоха пред болниците за половин час. Предупредителният протест е срещу недостига на пари в болничната помощ. Включиха се медици от най-големите лечебни заведения в страната.
Напрежението през последните дни ескалира, след като стана ясно, че парите в Здравната каса ще стигнат само за 80% от разходите на болниците до края на годината. Междувременно стана ясен и бюджетът за 2014 г.
Лекарите изчислиха, че болниците ще бъдат на минус 200 млн. лв. догодина. Лечебните заведения настояват за 100% от изработеното веднага и повече пари догодина.
Протестът днес не беше координиран и не беше организиран от болниците, а медиците преценяваха сами дали ще се включат в протеста - за 30 минути.
В Първа травматологична клиника на „Пирого” повечето пациенти са с повече от една травма. „Този пациент е с травми на стъпало, подбедрица, бедро, ръка, опериран е вече шест пъти, а се лекува по една пътека. Този пациент също е с много тежка травма, а дори не беше осигурен”, разказва д-р Николай Цонев.
Вчера „Пирогов” получи 80% от парите за септември. „Храна на лежащо болни - 2 756 лева, медикаменти и консумативи - 10 416 лева. Тези разходи трябва да бъдат покрити от остатъка, който е между заплатите на хората, парите, които се връщат обратно в НАП, за да се платят осигуровките и остават може би под 30%”, обясни доц. Асен Балтов, началник на Първа травматологична клиника.
Затова медиците решават да излязат на протест. Пред „Пирогов” за втори пореден ден излезе и операционната сестра Вивияна Иванова с над 37-години трудов стаж. Вчера тя разказа, че не е платила сметката си за мобилен телефон, защото няма заплата. „Вчера съм си платила студената вода, тока, мобилния телефон и съм с 250 лв. до следващата заплата. Ако я получа!”, обясни тя. Затова, ще протестира отново.
„Не знам как ще се чувстват тия хора, които правят законите в България и които са депутати, ако на тях им се плаща 80% за труда”, коментира д-р Димитър Димитров.
Медиците поканиха здравният министър да ги посети в „Пирогов”. „Викам я да дойде да я лекуваме 80%! Ама тя няма да дойде в „Пирогов”, заяви сестра Вивияна Иванова.
В София протестираха и медици от Окръжна болница, Майчин дом и Александровската болница.
В Пловдив протестираха близо 700 лекари, медицински сестри и санитари от всички болници в града. Едва двайсетина медици се събраха пред най-голямата болница в Южна България - университетската „Свети Георги". От Лекарския съюз обясняват рехавата подкрепа с неотложни операции. „От цялата страна одобряват нашия призив - народните избраници да изкарат едно нощно дежурство в лечебните заведения”, разказа д-р Георги Кръстев от Районната колегия на БЛС – Пловдив.
Протестът във Варна беше подкрепен от около 300 медици от три болници. „Жените, които са санитарки, не могат да дойдат защото повечето са от близките села и вече транспортните си разходи не могат да покрият”, обясни д-р Румен Христов.
В протеста се включиха и над 100 лекари от плевенската университетска болница. В момента многопрофилната болница в Плевен няма проблеми с изплащането на заплатите, няма и дългове. Ако обаче парите за здраве се ограничат, това ще се случи.
Ситуацията в здравеопазването изглежда патова, защото управляващите уверяват, че са използвани всички възможни ресурси и повече пари няма. Миналата седмица от НАП съобщиха, че ще съберат 30 млн. лв. над предвиденото и те ще отидат за болниците.
Сериозните проблеми обаче не се решават. Стана ясно, че актуализация на бюджета няма да има, за да не се увеличава дефицита.
„Не може да се преминава дефицита от 2%, тъй като държавата след това ще търпи санкции от Европа и премиерът ще трябва много дълго да обяснява защо си е позволил да не спазва финансова дисциплина. Това е причината, за да не може в момента на 100% да се изплатят задълженията на Касата към лечебните заведения”, обясни министърът на здравеопазването д-р Таня Андреева.
„Няма да има лекари, няма да има медицински сестри, няма да има акушерки, няма да има лаборанти, няма да има хора, които ще останат без заплати”, увери тя.
Според управителя на НЗОК д-р Румяна Тодорова управляващите не могат да разпределят пари, които липсват. „Всички възможности са употребени. Говорихме и с финансовият министър, и с шефа на НАП, всички надсъбрани суми са включени, за да могат поне 80% да се изплатят на болниците”, коментира Тодорова.
Управителят на Здравната каса допълни, че една от причините за тежкото състояние на Касата е това, че тя е натоварена с изпълнението на национални ангажименти - например за имунизации, лечение на редки болести, интензивни грижи. Водени са разговори те да бъдат върнати отново в Здравното министерство, обаче държавата няма ресурс да плаща за тях.
Лекарите обаче предупредиха, че категорично няма да се съгласят ваксините и интензивните грижи да останат в Здравната каса и през 2014 г. Преместването им обратно в министерството е едно от условията им, за да не протестират.
На 8 ноември започва организацията по национален лекарски протест.