Специализираните интернати за настаняване на деца трябва да бъдат закрити час по-скоро, а реформата в детското правосъдие да бъде завършена незабавно. Това коментира омбудсманът Мая Манолова след представянето на резултатите от извършените проверки в шестте интерната в страната.
„В специализираните интернати има около 2000 деца, пратени в тях по един морално остарял закон на повече от 57 години - за борба с противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Материално-техническата база е в изключително лошо състояние – амортизирана и зле поддържана, а учебният и възпитателен процес е силно неглижиран и неефективен”, посочи Манолова.
Сред проблемите в интернатите тя посочи физическото и психическо насилие, както и наказания извън всякакви нормативни уредби като изваждане на провинили се момичета по бельо в коридорите. От доклада става ясно, че във възпитателните училища и интернатите се настаняват и подрастващи с тежки психични и соматични заболявания.
„Държавата е длъжник на децата, които са в интернати, защото ги е лишила от детство, вкарвайки ги буквално зад решетки. Тази практика трябва незабавно да бъде прекратена и да се приемат спешно мерки от институциите за корекция и реформа в системата на детското правосъдие“, заяви Манолова.
Тя поясни, че на мястото на социално-педагогическите интернати /СПУ/ и възпитателните училища - интернати /ВУИ/ е предвидено създаването на 28 резидентни центрове, във всеки областен град от открит тип, както и 4 от закрит тип. В тях подготвен и специализиран персонал ще работи за превъзпитанието на подрастващите.