71-годишен мъж от село в Благоевградско продаде магарето си, за да си плати глоба за незаконна сеч. Бай Асен отсякъл дъб от собствената си нива. Историята е колкото куриозна, толкова и тъжна.
Нивата на 71-годишния бай Асен се намира на 1 километър от село Церово. В средата й стърчи сух дъб. Решава да го отсече.
“За това ме глобиха. То беше около 2 метра високо и имаше хралупа и нагоре беше изсъхнало. Тука нито трактор може да завреш, нито може да го обиколи, да го избегне и затова го отрязах, защото е сухо”, обяснява Асен.
Товари дървото на магарето си. По пътя го срещат горски стражари. Дъбът няма контролна марка и бай Асен е глобен. Налагат му глоба от 100 лева. За да плати, продава магарето си Априлчо.
“Помагаше ми. С него си возех разни неща. Ползвах го за превоз. Оттук се кача на него и айде на нивата, там си товаря - сенце си събера, съчки”, разказва дядо Асен.
От Горското го глобяват и за това, че няма разрешително за сеч. Така сумата, която трябва да плати, стига до 220 лв.
„Златния дънер ще го наричам вече, защото го позлатих - 220 лева ми излезе досега. Едните 100 не съм ги платил още - обжалвах в съда. Сега се съдим с горското”, уточнява той.
До нивата на стареца е един километър. Магарето е заместено от ръчна количка, китайска изработка.
А парите от пенсията, с които Асен живее, са точно по 3 лева на ден. В тях е включена и инвалидната му пенсия.
Хладилникът му е празен. „Готвя - кога бобец, кога супичка, кога лещичка. Сега ще почна да си събирам коприва, лапад”, кани се Асен.
180 лева пък струват дървата му за огрев за цялата зима. "За зимата ми трябват 3, ама не можах да събера толкова пари. И фактура съм си взел за тях, защото знам, че ще има ексцесии”, казва 71-годишният дядо.
"Наплаших се - не ами, като че ли живота ми се скъси 2 години най-малко 2 години тормоз за едно дърво отрязано", посочва още той.
"С протеза съм от 74-а година. Претърпях катастрофа и се стигна до тук. Ходенето ми е най-трудно от всичко", споделя бай Асен.
Хората от селото недоумяват как успява да задели пари за глобата.
„Смешно е горското да те съди за 100 лева. Има бракониери - да. Има си контингент, но те нека си ги залавят”, коментира Лефтер Едипов, кметски наместник в село Церово.
За изминалата година в област Благоевград са хванати 938 нарушения. Бай Асен е глобен точно за 0,15 кубични метра отсечена дървесина.
„Това е много по-малко от един кубик, но все пак говорим за незаконна сеч”, заяви Иван Гергов, директор на РДГ–Благоевград. „От човешка гледна точка...съжалявам, но все пак мисля, че пред закона всички трябва да бъдем равни”, допълва той.
Оказва се бай Асен е единственият, който доброволно си е платил глобата за незаконна сеч. Повечето нарушители били с нисък социален статус, безимотни и не си заплащали актовете, разказаха от горското. А бай Асен казва, че най-неприятното чувство е да си длъжник.
На раздяла с екипа ни дава бележка. На нея е телефонът му.
"Обадете се. Не за друго, ама да си гледам сеира. Айде, пък дано се видим за по-хубави неща", казва дядото, докато маха за довиждане от двора.