Резерватът Джендема е най-опасната част от Калоферския балкан. Вековните гори са рай за животни и растения, но ад за хората.
През май 2014 г. трима младежи бяха издирвани цели четири дни в Балкана. Случаят се запомни с коментарите около това кой ще плати цената на издирвателната акция.
Малко преди Коледа отново през 2014 г. турист от Сливен пострада при изкачването на в. Ботев, след като изостанал от групата си. 10 часа по-късно той беше открит – премръзнал и с охлузни рани.
Най-дългата издирвателна акция в този район завършва без успех – през 2010 г. млад мъж е търсен месеци наред в планината, но тялото му е намерено чак две години по-късно.
При издирване на живот и смърт информацията за мобилните телефони на изчезналите е изключително важна, смятат близките на изчезналия Мирослав Късовски. Според тях процедурите по получаване на данни от мобилните оператори е тромава и трябва да се промени.
Телефонът на Мирослав е бил засечен от клетките на два мобилни оператора, но докато се стигне до информацията са минали два дни. С тези данни може да се определи районът, в който е засечен мобилния телефон и това да стесни рамките на издирването.
Според планинските спасители данните от мобилния телефон не са панацея, но помагат при издирване на изчезналите. Проблемът е, че тези данни се вадят от сървърите след молба от близките и по искане на полицията. След това минават и през съдия.
В закона няма извънредна процедура за бърз достъп до информация при издирване. Затова от МВР обясниха само, че прилагат написаните правила.
Телекомите коментираха, че вадят данните от сървърите възможно най-бързо. Близките на Мирослав обаче ще настояват за законови промени, които да дадат повече шанс и на спасителите, и на издирваните.