Майка изостави новороденото си бебе зад блок в столичния кв. „Обеля". Детето е открито от съседи в градинката късно през нощта на 26 срещу 27 септември и веднага е прието в болница.
Съседите чули плача на момиченцето малко след 2 ч. през нощта. То било оставено голо на земята между две дървета. По техните думи майката е изродила детето сама и е криела бременността си, докато се грижи за останалите си две деца.
В момента бебето е в Клиниката по неонатология в Университетската детска болница в София и е в стабилно състояние.
Майката е постъпила във Втора градска болница след силна кръвозагуба. От там съобщиха, че жената е в сериозен психоемоционален стрес.
Петрана Михайлова, която открива детето, разказа, че веднага са изнесли одеало, за да го завият и са се обадили на полицията и Спешна помощ.
Жената твърди, че майката живее в същия блок и не е много общителна. До последно е отричала, че е бременна, а вчера се е държала така, сякаш нищо не се е случило.
Следователите са открили в дома й ножици, с които вероятно е срязала пъпната връв.
Има съмнение, че майката е на 22 години, бащата остава неизвестен. Какво ще се случи с детето, ще решат социалните служби.
При постъпването си в болницата бебето е било охладено, хипотермично, но със стабилни жизнени показатели, съобщи Ралица Георгиева, началник на Клиниката по неонатология на Университетската детска болница в София. Тя допълни, че то вероятно е родено около осмия месец и тежи 2,4 кг.
При изследванията е установено, че има анемия, за която е направено кръвопреливане, има и данни за инфекция, за което е включено антибиотично лечение. Състоянието му е стабилно по отношение на дишането и сърдечната дейност.
По думите на лекаря детето се движи, реагира добре, храни се и докторите имат всички основания да смятат, че при него ще има напълно нормално развитие.
Доц. Георгиева предположи, че то не е стояло дълго време навън, тъй като бързо се е възстановило след приемането и поставянето в условия на температурен комфорт.
Няма опасност за живота на детето, има отклонения, за които се провежда лечение, но докторите имат основания да смятат, че няма да има дългосрочни отклонения.
Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google




















