Тютюнопроизводители от различни краища на страната блокираха международния път за Турция, който минава през центъра на Харманли. Заканват се протестът им да продължи неопределено време. Искат спешна среща с изкупвачите и с представители на Министерство на земеделието.

Недоволството им е провокирано от ниската изкупна цена – между 5,50 и 6 лв. за килограм ориенталски тютюн, и от късната кампания. Заплашват, че ще държат продукцията си в складове, докато не получат исканите 6,50-7 лв. от миналата година. Призовават и държавата да се намеси със свои експерти по оценяване на качеството на тютюна, без значение че фирмите купувачи са частни.

Пред bTV парламентарният лидер на ДПС Лютви Местан обяви, че партията му подкрепя протеста, защото исканията на тютюнопроизводителите са справедливи. С „езика на фактите” той заяви, че всичко, което днес те искат, са го имали до 2009 година – до управлението на Бойко Борисов и ГЕРБ.

„Законът за тютюна им гарантираше началото и края на изкупната кампания. Ако се забави изкупната кампания, особено в такава мека зима като тази, тютюнът се влошава, той не може да ферментира в домашни условия. Второ – законът задължаваше МС да определя минимални изкупни цени. Трето - имаше фонд „Тютюн” за форсмажорни обстоятелства. Сега нищо от това не остана, защото Борисов и Цветанов отмениха закона за тютюна и поставиха тютюнопроизводителите на произвола на съдбата, буквално на произвола на съдбата”, заяви Местан.

Тогава ГЕРБ обясниха действията си с нови правила от Европа. Лидерът на ДПС се съгласи с това, но обясни, че се е въвел механизъм за национални доплащания за реферетен период. „Това го знаем, но понеже в цял свят това производство е до някаква степен регулирано, то не може изцяло да бъде либерализирано, тъй като стигаме до такава ситуация, в каквато се намират тютюнопроизводителите днес. Ние имаме идеи за частично възстановяване на регулацията, за да се уредят законово екзистенц минимума от интересите на тютюнопроизводителите”.

На въпрос нормално ли е да се поставят тютюнопроизводителите – главно намиращи се в пограничните райони, в привилегировано положение в сравнение с останалите земеделци, Местан отговори: „Това е вечният въпрос. Всеки път, когато се поставя въпросът за тютюнопроизводителите, възниква въпроса за това дали специалният законов режим, който да урежда това производство, не влиза в противоречие с интереса на други браншове. Не. Тука става въпрос за определени райони, в които точно заради характеристиката на почвата, няма кой знае какви възможности за алтернативно производство. Това е създадено от Бога едва ли не монокултурно селско стопанство и държавата не може да си затваря очите пред тези обективни дадености”.

ДПС ще предложи промени в законодателството, с които частично се възстановява законовата регулация на задълженията на търговците, които изкупуват тютюн. Това каза Лютви Местан, лидер на ДПС по-късно днес, на среща на депутати от партията с представители на тютюнопроизводителите, с Националната асоциация на тютюнопроизводителите, с Асоциацията тютюнопроизводителите от Североизточна България и други. Видеозапис от срещата е публикуван на интернет страницата на ДПС. "Обсъдихме тежката ситуация, в която изпаднаха близо 100 000 български семейства.

По същество, единствено "Булгартабак" започна кампанията по изкупуване на тютюни. Същевременно, зимата се оказва много мека, с мъгли, а това означава да е започнал процес на естествена ферментация на тютюна при домашни условия, което влошава качеството и крие риск да го направи непродаваем. Ние берем плодовете на тотално грешната политика, наследена от ГЕРБ, защото ГЕРБ премахнаха всички законови гаранции за интереса на тютюнопроизводителите от Закона за тютюневите изделия”, каза Лютви Местан след срещата.

В отговор на обвиненията Цвета Караянчева от ГЕРБ припомни, че до 25 ноември в минали години, когато управляваше кабинетът „Борисов”, тютюнът е бил изкупуван на цени до 7,50 лв.

„Значи тази либерализация, срещу която скачат ДПС, е вършила работа. Фирмите изкупуваха и заедно с тях имаше представители на службите „Земеделие”, които оценяваха качеството на тютюна. Попитайте управляващите защо не се случи тази година. още септември месец ние заподозряхме, че има желание от ДПС да върнат фонд „Тютюн” – нещо, което го имаше и 2009 година. Лицензионният режим, който позволяваше определен брой фирми да изкупуват тютюна, фирми, които си купуваха лицензионно разрешение и можеха да правят картелни споразумения. Сега изкуствено отново се забави изкупуването на тютюна, за да може да има аргументация партия ДПС да вкара отново тази порочна практика на фонд „Тютюн”, коментира Караянчева.