Безпрецедентен съдебен процес започна в Пазарджик. За първи път у нас пред Темида застават 14 души, обвинени в призиви към джихад.
Според обвинението проповедникът Ахмед Муса и съмишлениците му са събирали дарения за „Ислямска държава”, възхвалявали са войната и са проповядвали религиозна омраза.
По делото няма доказателства, че обвиняемите са контактували пряко с „Ислямска държава”. Има данни обаче, че са общували с ислямска терористична група, базирана в Австрия.
Пропагандна дейност са развивали чрез профилите си в социалната мрежа, където са публикували призиви към джихад и снимки със знамето на „Ислямска държава”.
Християните да станат на подпалки за ада, истинските мюсюлмани да воюват заедно с братята си в Сирия - това са само част от идеите на подсъдимите, според тайните свидетели по делото.
Тези хора са присъствали на част от проповедите, изнасяни пред ромите в Пловдив, Пазарджик и Асеновград. Защитата определя всички твърдения като несъстоятелни, подсъдимите категорично отричат.
След серия възражения на адвокатите, съдът все пак даде ход на процеса.
Мегаделото за призиви към ислямска война започна с полицейска обсада на съда и мълчаливо присъствие на десетки съмишленици на подсъдимите.
Ахмед Муса и сподвижниците му са проповядвали религиозна омраза и са призовавали към джихад сред ромите в Пловдив, Пазарджик и Асеновград, твърди прокуратурата. Правили са го на празници, по сватби и в социалните мрежи.
„Те се появяват с образите си на фона на знамето на „Ислямска държава”. Според обвинителния акт те са помогнали на трима души да заминат за Сирия, но колко не сме установили..., каза прокурорът Недялка Попова.
По делото фигурират и доказателства за връзки между хората на Ахмед Муса и ислямска терористична група от Австрия.
Светла Димитрова, съпруга на Ахмед, отрече това да е вярно и допълни, че той е бил в Австрия преди 10-12 години, но за да работи там.
Трима от подсъдимите са признали фактите, събрани от прокуратурата. Сред тях са имамът на Асеновград и единствената жена в групата.
Подсъдимият Стефан Димитров, заснет да прави муджахидински жест, каза, че това е лъжа и че това не означава, че се признава за джихадист.
Според подсъдимите - муджахидинските жестове са безобидни и само с религиозно значение. Снимките им със знамето също.
От прокуратурата обаче твърдят, че всички са проповядвали омраза, събирали са пари за джихадистите и са помагали на хора от Централна Европа да отидат да воюват под флага на ислямистите.
Над 30 тома са доказателствата по делото.
Експертизи са направени на иззетите снимки и на клиповете, публикувани от подсъдимите в социалните мрежи. Сред документите е експертиза и книгата "Вероотстъпничество", забранена в редица ислямски държави заради радикалните си възгледи, но е преведена и разпространявана от подсъдимите. Процесът продължава и утре.