Насажданата с години ислямофобия и ксенофобия от отделни политици, политически фракции и медии доведе до вчерашния грозен акт – нападението над съпругата на зам.-главния мюфтия. Това коментира главният секретар на Главното мюфтийство Джелал Фаик в предаването „Тази сутрин“ по bTV.
Вчера две момичета и млад мъж атакуваха словесно съпругата на зам.-главния мюфтия заради това, че носи забрадка. Последва физическа разправа, в която на помощ на майка си са се намесили и двете дъщери на Мюмюн.
Семейството е в голям шок, никой не е очаквал такова поведение. Всички те са родени в България, а в столицата живеят от 15 години. Никой от присъстващите не е се е притекъл на помощ. Зам.-главният мюфтия е повикал полиция, след което семейството е минало през болница, за да си извадят медицински свидетелства за побоя. Те са със средни телесни повреди, каза Фаик.
Ще сезираме всички правозащитни организации в страната и чужбина за този случай, защото тепърва ни предстои европредседателство и на България не ѝ прилича подобен имидж. Надяваме се нападателите да бъдат наказани по най-строгия начин, добави той.
Този случай доби гласност, но Главното мюфтийство постоянно получава сигнали от районните мюфтийства, че има посегателства по адрес на исляма, на забрадката, многократно такива случаи е имало в София с други жени, каза още гостът.
В обществена среда, в която един вицепремиер може да дърпа бабичка на границата, каква очаквате да е реакцията на един обикновен човек – след като е насадена толкова много омраза и толкова е нараснала пропастта между християни и мюсюлмани, коментира Фаик.
Според него държавата трябва да вземе мерки, „но не да измисля нов закон за вероизповеданията, за да може да попречи колкото се може на мюсюлманската религия в България, а наистина трябва да се замислят за сигурността“.
Вижте целия разговор във видеото:
„Ислямофобията не е само български проблем в момента, тя се нагнетява, тя е световен проблем. В България обаче ислямът винаги е бил проблем. Не отношенията между Хасан и Иван, но 500 години робство са оставили травма“, посочи тя.
Много страшно би било, ако тази вчерашна история започне да се повтаря, посочи Иванова, като добави, че е чела форуми след инцидента и „маса хора казват: „Браво, юнаци, трябва да ги прогоним“. Това е опасното“, каза историкът.
Непрекъснато говорим колко е страшен радикалният ислямизъм, но хората се радикализират, когато ги бият, те усещат отношението на обществото и се радикализират от него, посочи тя.
По думите ѝ изследванията сочат, че засега у нас липсва среда за радикална идеология, но това може да се промени, ако продължаваме с маргинализацията на тези хора, особено в гетата.
Акрам Наюф от асоциация „Свободна Сирия“ добави, че радикализмът няма религия и националност. Българското общество, независимо от случващото се, е толерантно и няма да позволи тази агресия да се повтаря, ако зависи от него. Но определени хора искат да има реч на омразата, посочи Наюф.
Вижте целия разговор във видеото: