„Германия ще продължи да работи на страната на България и да подкрепя проектите, с които се е заела България”, заяви германският канцлер Ангела Меркел на съвместната си пресконференция с премиера Бойко Борисов след срещата между двамата в резиденция „Бояна”.

„От географското си положение България може да направи много по отношение на своите добросъседски отношения. Говорихме за плана на България да проведе неформална среща на върха на тема „Западни Балкани” – за да може те да имат европейска перспектива и да решат голяма част от своите проблеми.

Друг акцент е съседството с Турция – говорихме за миграцията. Благодаря на България за начина, по който пази нашата външна граница – тази задача е изключително тежка, особено на българо-турската граница. Германия, ФРОНТЕКС подкрепя България, с думи и дела. Основната работа обаче трябва да бъде свършена тук”, каза още Меркел.

Снимка: Ладислав Цветков

„За да покажем на тези народи (от Западните Балкани – б.ред.), че Европа идва, че това не е процес „някъде някога, който ще стане”, през това време строим инфраструктурата, която ще ги приближи до страните на ЕС и на практика ще повиши тяхната конкурентоспособност, посочи пък Борисов.

Парите, които ще са необходими, в рамките на 10 – 15 години, докато се проектира, докато се възлагат поръчки, докато се строи, никак няма да са накуп и много; повече ще са а, ако изоставим тези народи, посочи премиерът.

Меркел приветства и инициативата на министър-председателя у нас да се проведе среща с председателите на Европейския съвет, Европейската комисия и Европейския парламент с турския президент Реджеп Ердоган, на която открито да се говори по всички нерешени въпроси.

„Имаме нужда от подредени отношения с нашия съсед, за да може да решаваме проблемите, които възникват”, посочи германският канцлер.  

„Говорихме и по въпроса за снабдяването с газ. Приветствам идеята на България да изгради във Варна газов хъб, който да диверсифицира доставките на газ в ЕС. България има стратегическо положение по отношение на този проект и затова ние го подкрепяме”, каза още Меркел.

Снимка: Ладислав Цветков

„Благодаря за подкрепата – особено за газовия хъб „Балкан”, за подкрепата за опазването на границата, за онези 160 млн. евро, които в Братислава ЕС отпусна за границата, за полицаите и ФРОНТЕКС, които съвместно с нас охраняват шенгенската външна граница за на ЕС”, посочи Борисов.

 „Обсъждаме отдавна въпроса за присъединяването на България, виждаме какви усилия полага България, на практика България към днешна дата вече пази външна граница на съюза”, отговори Меркел на въпрос за очакваното присъединяване на България към Шенгенското пространство.

Не мога да кажа конкретна дата, но според мен постепенно ще започне да се въвежда, първо по летищата”, посочи тя.

„Що се касае за еврозоната, и бившият министър на финансите Шойбле, и канцлерът Меркел прекрасно знаят, че България е сред най-дисциплинираните държави в ЕС, с най-нисък външен дълг, нулев бюджетен дефицит, бюджетен излишък, огромен фискален резерв, златен резерв в Централната банка, ръст на икономиката 4%, 6% безработица, нулева инфлация, повишаване 10-12% на доходите – по Евростат… България не е никакъв риск за еврозоната и нашият път към „чакалнята” (ERM II – б.ред.) е отворен, ние домашното сме си го написали, въпрос на решение на ЕЦБ”, коментира премиерът Борисов друг от големите въпроси на европейската интеграция.

„Имаме воля и истински намерения да изкореняваме докрай, не случайно в областта на борбата с контрабандата България е сочена за пример в много държави”, добави той.

На въпрос дали преструктрутирането на ЕС е започнало (вчера Меркел беше на посещение при френския президент Еманюел Макрон в Париж), германският канцлер отговори, че то е започнало отдавна.

„Срещнахме се в Братислава, празнувахме 50 години от подписването на Римските договори. Тогава не само празнувахме, но си казахме,че трябва и дневен ред за тези, които носят политическата отговорност – този дневен ред беше подкрепен от това, което каза Еманюел Макрон за Франция – искаме да постигнем измерими успехи (…)

Процесите текат, но през последните 10 години много се промени светът и ние трябва да действаме по-бързо”, каза още тя.

Вижте целия разговор във видеото: