Турски гражданин на 20 години е извършил самоубийствения атентат в град Суруч, съобщават световните агенции. Предполага се, че младежът е имал връзка с терористичната групировка „Ислямска държава”.
Информацията бе разкрита от държавен служител, който се позовава на резултати от експертиза. „В резултат на ДНК тестове ние потвърдихме, че атентаторът е 20-годишен мъж, регистриран в Адъяман (провинция в Югоизточна Турция)”, съобщи служителят, цитиран от Франс прес.
При нападението загинаха 32-ма души. Десетки други бяха ранени.
Атаката стана в културния център в град Суруч, където по това време в имало около 300 човека, членове на Федерацията на асоциациите на социалистическата младеж (SGDF). Те са били в града на лятно посещение в помощ на пострадалия от конфликта с „Ислямска държава” град Кобане, който се намира от другата страна на границата със Сирия.
И Суруч, и Кобане са населени предимно с кюрди.
Културният център в турския град е под контрола на прокюрдската Народна демократична партия (НДП). В града често отсядат журналисти и доброволци, които се грижат за бежанци от Кобане. Един от най-големите сирийски бежански лагери се намира в града и приютява 35 хиляди души.
Според информация, разпространена от националните медии скоро след атентата, атентаторът се е свързал с представители на „Ислямска държава” преди около два месеца.
Полицията е открили експлозиви с тротил, както и железни лагери на мястото на атаката. Идентични взривни материали бяха намерени на мястото на атентата в град Диарбекир през миналия месец. Тогава взрив уби четирима души по време на предизборен митинг на Народна демократична партия (НДП).
По данни на вестник „Хюриет”, турските власти разследват дали има връзка между двата атентата. Според изданието, механизмите на взривните устройства, използвани при двете нападения са сходни. Смята се, че и двамата нападатели са се присъединили към „Ислямска държава” по едно и също време. Не се изключва възможността атентаторите да са осъществили контакт помежду си.
Турските власти все още работят и по хипотезата, че намереното тяло на млада жена, открито при експлозията в Суруч, може да е на втория атентатор.
Съд наложи цензура на снимките от атентата в Суруч
Турски съд наложи забрана за публикуването на снимки от нападението в град Суруч. Забраната важи за всички печатни и електронни медии, както и за социалната мрежа Twitter. Идеята е да не се разпространяват снимки с ужасяващи сцени от атентата преди три дни.
Поради невъзможността да бъде премахната всяка снимка от социалните мрежи, турските власти водят разговори с представители на Twitter, за да се справят с проблема.
Не за първи път турските власти се опитват да налагат ограничения върху медиите и социалните мрежи в страната. През март 2014 г. правителството блокира Twitter и YouTube след като чрез тях бяха разпространени аудиозаписи, които уличават тогавашния премиер Реджеп Ердоган и негови приближени в корупция.
През април парламентът одобри закон, който затегна контрола върху интернет, позволявайки на правителството да блокира сайтове без предварително съдебно разрешение.
Двама полицаи намерени убити в близост до сирийската граница
Двама турски полицаи са били открити мъртви в град Чейланпинар, близо до югоизточната граница със Сирия в сряда.
Мъжете са намерени в жилищна сграда в града. Полицаите са работели в отдела за борба с безредиците.
Тече разследване за уточняване на причините за тяхната смърт. Все още не е ясно дали тя е свързана с терористична атака, съобщи управителят на област Санлиурфа Изетин Кючюк.