Швеция спечели световната титла по хокей на лед

На трето място се нареди САЩ

btvnovinite.bg

Публикувано в  09:43 ч. 20.05.2013 г.

Швеция спечели световната титла по хокей на лед за мъже. На финала пред родна публика в Стокхолм шведите разгромиха Швейцария с 5:1 (2:1, 0:0, 3:0). За последен път страна домакин спечели трофея през 1986 година - бившия СССР.

Швеция, който е олимпийски шампион от Торино 2006, става световен шампион за 9-и път. За последно те триумфираха в Рига (Латвия) през 2006-а.

Швейцария отри резултата още в петата минута, когато точен бе Рето Сури. Четири минути по-късно домакините изравниха чрез Ерик Густафсон, а в 11-ата минута направиха пълен обрат с първия гол в мача на Хенрик Седин.Във втората третина двата отбора не успяха да си отбележат гол. Швеция вкара три безответни гола в третата част чрез Симон Хялмарсон, Луи Ериксон и Хенрик Седин и вдигна трофея.

На трето място се нареди САЩ, след като в спора за бронзовите медали победи Финландия с 3:2 след изпълнение на дузпи.