Кой кой е в проектокабинета „Митов“?

Вижте биографиите и опита в политиката на кандидат-министрите

btvnovinite.bg

Публикувано в  18:00 ч. 20.04.2021 г.

Даниел Митов - премиер 

Снимка: БГНЕС

През 2002 г. Даниел Митов завършва „Политология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През 2001-2002 г. специализира „Политически умения“ в Центъра за продължаващо обучение на НБУ. Участва в програмите за обмен „Маршал“ на Marshall Memorial Fund (German Marshall Fund of the US), както и в „Programme des personnalites d’avenir“ на френското външно министерство. Член е на Младежкия консервативен клуб (МКК) от 2000 г. 

През 2010 г. заминава в мисията на Националния демократически институт (НДИ) на САЩ в Ирак, където е програмен мениджър на Програмата за развитие и подпомагане на политическите партии. През 2012 г. се завръща в България, но скоро след това е назначен за постоянен представител на НДИ в Брюксел. Като представител на НДИ работи и в Либия, Конго, Украйна, Йемен, Тунис и др.

През 2006 г. става член на партия Демократи за силна България (ДСБ) и се кандидатира на частичните избори за европейски парламент през 2007 г. През 2012 г. Даниел Митов, заедно с Прошко Прошков, Петър Николов и Христо Ангеличин, напуска ДСБ и се присъединява към партията Движение България на гражданите, основана от Меглена Кунева. Избран е за член на Националния съвет на партията и остава такъв до есента на 2012 г., когато поради ангажиментите си към НДИ се оттегля от политиката. На 6 август 2014 г. Даниел Митов е назначен от президента Росен Плевнелиев за министър на външните работи в служебното правителство на Георги Близнашки. Запазва поста и в следващото правителство - второто на Бойко Борисов.

Румен Христов - вицепремиер и министър на отбраната 

Снимка: БГНЕС

Румен Христов завършва специалност „аграрна икономика“, а след това защитава докторска дисертация. По-късно е извънреден професор в Югозападния университет в Благоевград. Преподава по основи на маркетинга и агромаркетинг.

В периода 1991-1994 г. е зам.-министър на земеделието. Бил е съветник на президента Желю Желев по аграрните въпроси. Два пъти е министър на земеделието - в служебните правителства на Ренета Инджова (1994 – 1995) и Стефан Софиянски (1997). От 1997 до 2002 е главен административен секретар в администрацията на президента на България Петър Стоянов. С днешна дата е лидер на СДС.

Костадин Ангелов - министър на здравеопазването  

Снимка: БГНЕС

Костадин Ангелов завършва Медицинския университет в София с магистърски степени по медицина и по обществено здраве. През 2015 г. завършва магистратура по финанси в УНСС. През 2014 г. защитава дисертационен труд за придобиване на образователната и научна степен доктор по научната специалност хирургия на тема „Оптимизиране на оперативния подход и лимфната дисекция при болни с рак на стомаха“. През 2015 г. след конкурс е избран за доцент, а през 2020 г. – за професор.

Кариерата на Костадин Ангелов започва в Спешното отделение – Шокова зала към Спешна помощ в София като лекар-ординатор. През 2006 г. постъпва като хирург в УМБАЛ „Александровска“. От 2013 г. до избирането му за министър на здравеопазването през 2020 г. е директор на болницата.

Като преподавател има изнесени множество лекции по хирургия на студенти по медицина, дентална медицина, стажант-лекари, специализанти и докторанти по хирургия. Има редица публикации в български и международни списания, реферирани и индексирани в световноизвестни бази данни с научна информация. През 2012 г. е признат за „Най-добър преподавател" на студентите медици от випуск 2012 г., а през 2015 г. е удостоен с наградата „Проф. д-р Парашкев Стоянов“ за високи постижения в областта на медицинската наука и преподаване. Кандидат е за народен представител – води листата на управляващата партия ГЕРБ на изборите за 45-о Народно събрание на 4 април.

Екатерина Захариева - външен министър 

Снимка: БГНЕС

Екатерина Захариева завършва езикова гимназия „Бертолт Брехт“ в Пазарджик с профил "Немски език". Магистър по право на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От 2001 до 2003 г. е адвокат. През 2003 г. е назначена за юрисконсулт, а от 2007 г. е директор на дирекция „Правно-нормативно и административно обслужване“ в министерството на околната среда и водите.

Тя е заместник министър на регионалното развитие и благоустройството в първото правителство на Бойко Борисов и главен секретар на президента Росен Плевнелиев в периода от 23 януари 2012 до 12 март 2013 г. От 13 март до 29 май 2013 г. е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройство в състава на служебното правителство на Марин Райков. С президентски указ на 29 май 2013 г. президентът Росен Плевнелиев назначава Екатерина Захариева за началник на Кабинета на Държавния глава. От 6 август до 7 ноември 2014 г. е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в състава на служебното правителство на Георги Близнашки. На 18 декември 2015 г. е назначена от 43-то Народно събрание за министър на правосъдието. От 4 май 2017 г. е вицепремиер по правосъдната реформа и министър на външните работи в правителството на ГЕРБ и "Обединените патриоти".

Кирил Ананиев - министър на финансите  

Снимка: БГНЕС

Кирил Ананиев завършва специалност „Финанси и кредит“ във Висшия икономически институт „Карл Маркс“, София. Специализира в УНСС и в Съединените американски щати.

През 1980 г. постъпва на работа в Министерство на финансите. Започва като специалист в дирекция „Финанси и нормативи на социално-културната сфера“, след което последователно е заемал длъжностите главен експерт в същата дирекция, главен специалист в дирекция „Финанси на извънпроизводствената дейност“ и началник-отдел на Главно управление „Държавни разходи“. В периода от 1996 до 1998 г. работи като завеждащ „Финансово-административната служба“ в постоянно представителство на България към ООН и други международни организации в Женева. Той е зам.-министър на финансите в правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, Сергей Станишев, Бойко Борисов и служебното правителство на Георги Близнашки. От януари до май 2017 година е служебен министър на финансите – в кабинета на проф. Огнян Герджиков. От ноември 2017 г. до юли 2020 г. е министър на здравеопазването в третия кабинет на Бойко Борисов. От юли 2020 г. до момента е министър на финансите.

Красимир Вълчев - министър на образованието 

Снимка: БГНЕС

Красимир Вълчев завършва Икономическия университет във Варна и е магистър по публични финанси. Преминава обучение по „Бюджет и финансово управление“ в университета „Дюк“ – САЩ. Придобива опит в сферата на финансиране на образованието, оценка и наблюдение на изпълнението на европейските предприсъединителни програми.

През 2002 г. Вълчев започва работа в Министерството на финансите, като от 2003 до 2009 г. е експерт в дирекция „Държавни разходи“, която се занимава с планиране, изпълнение, анализ и оценка на бюджетни разходи. Участва в разработването и изпълнението на секторните и бюджетната политики. От септември 2009 г. до февруари 2017 г. е главен секретар на Министерството на образованието и науката (МОН), с прекъсване в периода от ноември 2013 г. до август 2014 г., когато е директор на дирекция „Бюджет и финанси“ в Министерството на външните работи. От април до май 2017 г. Красимир Вълчев е началник на отдел в дирекция „Финансиране на общините“ в Министерството на финансите. Назначен е за министър на образованието и науката на 4 май 2017 г. от 44-ото Народно събрание.

Любен Дилов - министър на туризма 

Снимка: БГНЕС

Любен Дилов е син на българския писател-фантаст Любен Дилов (1927-2008 г.). Завършва 32-ра гимназия в столицата и Факултета по журналистика на Софийския университет „Климент Охридски“, специалност „Печатни медии“. Редактор е в няколко печатни издания - вестник „Поглед“, списание „Литературна академия“ и др. От 1990 г. се занимава със създаването на телевизионните предавания „Ку-ку“, „Каналето“, „Хъшове“, „Шоуто на Слави“. Той е двигател и основен идеолог на тези предавания.

След 2001 г. Любен Дилов-син навлиза в политиката на България. Той е създател и първи говорител на движение „Гергьовден“, а през 2003 г. става и негов председател. От 2004 г. е собственик и редактор на вестник „Новинар“. През 2016 г. продава вестника на Делян Пеевски, който скоро след това го спира. От 11 август 2010 г. е главен редактор на българското издание на италианското списание „L'Europeo“. Народен представител е в 40-ото Народно събрание от листата на ОДС и в 45-ото Народно събрание от листата на ГЕРБ-СДС.

Александър Иванов - министър регионалното развитие 

По образование Александър Иванов е финансист, като има богат професионален опит в одиторската сфера, освен като депутат на ГЕРБ.

Деница Сачева - министър на социалната политика  

Снимка: БГНЕС

Деница Сачева завършва Висше училище по туристически мениджмънт филиал дистанционно към колежа в Маастрихт, Холандия и Международен колеж по туризъм в Албена. Бакалавър е по „Социална педагогика“ в Югозападен университет „Неофит Рилски“ в Благоевград. Магистър е по „Здравен мениджмънт“ в Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ в Бургас. Впоследствие завършва магистър (Cum Laude) по „Връзки с обществеността“ във Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. 

Сачева е един от първите десет служители на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), където от 1999 г. работи като началник на дирекция „Международно сътрудничество, европейска интеграция и проекти“. Година и половина е началник на кабинета на министъра на здравеопазването (1999 – 2001) д-р Илко Семерджиев в правителството на ОДС с министър-председател Иван Костов. Участвала е в екипа, разработил и съставил Националната здравна стратегия 2001-2010 и План за действие към нея. Там отговаря също и за връзките с международните институции, Международния валутен фонд, Световната банка и Европейската комисия.

През 2013 г. е кандидат-депутат от ДСБ. От 2019 г. е член на ГЕРБ. След подадената оставка на министъра на труда и социалната политика Ивайло Калфин и смяната на политическия кабинет с новия министър – Зорница Русинова, Деница Сачева става заместник-министър за периода май 2016 г. – януари 2017 г. От 2017 г. до края на 2019 г. е зам.-министър на образованието и науката. От декември 2019 г. е министър на труда и социалната политика.

Десислава Ахладова - министър на правосъдието 

Снимка: БГНЕС

Десислава Ахладова придобива магистърска степен в Югозападен университет. От 2014 до 2017 г. е председател на Районният съд в Перник. От 2017 г. е административен ръководител на Административния съд в Перник. Избрана е за министър на правосъдието на 3 септември 2020 г. от 44-ото Народно събрание. 

Десислава Танева - министър на земеделието  

Снимка: БГНЕС

Десислава Танева завършва висше икономическо образование в УНСС. От 1997 г. е изпълнителен директор на „Мел инвест холдинг“ АД и дъщерни дружества. „Бизнес дама“ на 1998 г. От учредяването на ГЕРБ е областен координатор за Сливен. От 2007 до 2009 г. е председател на Общински съвет – Сливен. На парламентарните избори в България през 2013 г. е водач от листата на ГЕРБ в 21 МИР – Сливен.

Председател е на Комисията по земеделието и горите в 41-вото НС от 29 юли 2009 г. до 14 март 2013 г. Министър е на земеделието и храните от 7 ноември 2014 до 27 януари 2017 г. От 10 май 2017 г. до 15 май 2019 г. Десислава Танева е председател на Комисията по земеделието и храните в 44-тото НС. На 15 май 2019 г. заменя Румен Порожанов на поста министър на земеделието, храните и горите.

Жечо Станков - министър на енергетиката 

Снимка: БГНЕС

Жечо Станков е възпитаник на германския университет "Universitat Regensburg", където получава магистърска степен по икономика. Има близо 10-годишен професионален опит в сферата на енергетиката. Участвал е в управлението на няколко дружества с дейност в областта на техническия надзор на съоръжения с повишена опасност и изграждането на компресорни станции. Съосновател и секретар е на "Българска асоциация компресиран газ".

От 2011 г. е общински съветник в Общинския съвет в Бургас. Заместник-министър на енергетиката от 13 януари 2015 г. до 27 януари 2017 г. Избран е за народен представител отГЕРБ в 44-ото Народно събрание. Назначен за заместник-министър на енергетиката на 9 май 2017 г. 

Делян Добрев - министър на икономиката 

Снимка: БГНЕС

Делян Добрев се дипломира като бакалавър по икономика в Уеслианския университет в Мидълтаун, щата Кънектикът, САЩ, а по-късно и като магистър в Университета за национално и световно стопанство. Има специализации по счетоводство и финанси в Лондонското училище по икономика и политически науки. Добрев е експерт по управление на европейски проекти, финансово и данъчно законодателство. Професионалната му кариера започва в консултантската компания KPMG в Торонто, Канада и „Нютон Финанс Мениджмънт Груп“ в София. След като се завръща в България, работи в Областната управа на Област Хасково като ръководител на проекти с европейско финансиране в Агенцията за подпомагане развитието на малкия и средния бизнес, в Районния съд в Хасково, Алианса за регионално сътрудничество и развитие и другаде.

От 2009 г. е депутат от ГЕРБ в 41-вото НС, където е зам.-председател на Комисията по икономическа политика, икономика и туризъм и член на Комисията по бюджет и финанси. На 18 май 2011 г. става зам.-министър на икономиката, енергетиката и туризма с ресор енергетика на мястото на подалия оставка Марий Косев. Избран е за депутат в 43-тото НС. От 28 ноември 2014 г. е председател на Парламентарната комисия по енергетика. През 2017 г. Добрев подава оставка от всички заемани от него постове след разразил се скандал, придобил популярност с името „кумгейт“, за който е обвинен от депутатката Елена Йончева, че е кадрувал по роднинска линия в община Хасково. Обвиненията не са доказани.

Красен Кралев - спортен министър 

Снимка: БГНЕС

Красен Кралев завършва Медицинския университет във Варна, след това специализира глобален маркетинг и управление на политически кампании в университета на Южна Каролина (1990) и Асоциацията на националните рекламодатели на САЩ (1997). Той е експерт в областта на публичните комуникации. В младостта си е бегач на дълги разстояния, като е бил национален шампион за юноши старша възраст на 5000 и 20 000 м. През 1986 г. става рекордьор на България на 20 000 м за юноши старша възраст. Заема трето място с националния отбор по кънтри крос на Балканиадата през 1986-1987 г.

Кралев е сред учредителите на политическа партия „Новото време“ и неин зам-председател до 2012 г. Участва в българските парламентарни избори през 2009 г. като част от коалиция „Лидер“. На 7 ноември 2014 г. става министър на младежта и спорта на България на мястото на служебния министър Евгения Раданова.

Калин Вельов - министър на културата 

Снимка: БГНЕС

През 1988 г. Калин Вельов е приет в Музикалното училище „Любомир Пипков“. Той е първият барабанист на група "Акага", където свири от формирането на групата през 1991 до 1998 г. От 1992 до 1994 г. свири в група „Медикус“, а след това и с Дони и Момчил. През август 1999 г. заминава за Холандия, където учи в латино отдела на Консерваторията в Ротердам. Паралелно участва в групата „Project 2000“. Освен това Вельов работи с множество холандски диджеи, а през 2001 г. стартира съвместен проект с Нина Николина. По време на престоя си в Холандия свири в множество латино, джаз и електро формации. През 2004 г. завършва Консерваторията и се завръща в България. През 2007 г. основава група „Тумбаито“. 

През 2020 г. музикантът става депутат от партия ГЕРБ.

Ивелина Василева - министър на околната среда и водите  

Снимка: БГНЕС

Ивелина Василева завършва магистратура по английска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Има допълнителна специализация от Института за управление на проекти в Карлсберг, Швеция, както и следдипломна квалификация от УНСС. 

От 2009 г. заема зам.-кметския пост по евроинтеграция и екология в община Бургас. От 2009 до 2013 г. Василева е зам.-министър в Министерството на околната среда и водите. Избрана е за народна представителка в 42-рото Народно събрание от ГЕРБ. Василева членува в ПГ на ГЕРБ от 21 май 2013 до 5 август 2014 г. Участва в Комисията по околната среда и водите и в Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове от 11 септември 2013 до 5 август 2014 г. Председателства групата за приятелство България – Естония от 17 октомври 2013 до 5 август 2014 г. и членува в групите за приятелство на България с Нидерландия, Норвегия, Чехия, Швеция, Швейцария и Финландия в същия период. Избрана е за народна представителка в 43-тото НС и от 7 ноември 2014 г. е министър на околната среда и водите във второто правителство на Бойко Борисов.

Росен Желязков - министър на транспорта 

Снимка: БГНЕС

Росен Желязков е завършва магистратура по право в Софийския университет. През 1994 г. започва работа като юрисконсулт в район „Средец“ на Столична община, където последователно е старши юрисконсулт, секретар и кметски наместник. От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право. Между 1998 и 1999 г. е заместник-кмет по „Законност и контрол“ на район „Лозенец“, Столична общинa. В периода 2003-2009 г. е секретар на Столична община. От 2011 до 2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.

Между 2009 и 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет. От 2014 до 2016 г. съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление. От 30 септември 2016 г. с решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция „Електронно управление“. С решение на Министерски съвет от 20 декември 2017 г. е определен за председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г. Избран от Народното събрание за министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията на 20 септември 2018 г. 

Христо Терзийски - министър на вътрешните работи  

Снимка: БГНЕС

Христо Терзийски завършва Техническия университет в София. През 1996 г. влиза в редиците на МВР като оперативен работник в сектор „Криминална полиция“ на 6-о РПУ в София. След това работи в сектор „Наркотици“ на СДВР. Бил е началник на група в сектор „Криминална полиция“ на 6-о РПУ, както и началник на сектор „Наркотици“ на СДВР. По-късно е заместник началник на отдел „Криминална полиция“ на СДВР.

От септември 2009 г. е зам.-директор на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). От 24 февруари 2015 г. е директор на Главна дирекция „Национална полиция“. Със заповед на министъра на вътрешните работи от 20 септември 2018 г. е временно изпълняващ длъжността главен секретар на МВР. След това отново се връща на същата позиция. От 24 юли 2020 г. е избран за министър на вътрешните работи.

БТВ Медиа Груп" ЕАД използва бисквитки и подобни технологии, включително и бисквитки на/от трети страни. Можете да продължите да ползвате нашия уебсайт без да променяте настройките си, получавайки всички бисквитки, които сайтът използва, или можете да промените своите настройки за бисквитки по всяко време. В нашата Политика относно бисквитките ("cookies") можете да ще научите повече за използваните от нас бисквитки и как можете да промените своите настройки. Моля, запознайте се и с нашата Политика за поверителност. Ползвайки уебсайта или затваряйки това съобщение, Вие се съгласявате с използването на бисквитки от нас.

Научи повече