
Голям треньор в България се става с делене на трансфери, връзки със силните на деня, договори с огромни неустойки и послушание, твърди големият футболист.
Легендата на Левски и варненския футбол Илиян Илиев се съгласи да даде интервю специално за Sportal.bg. В него той обясни причините за напускането си първо като треньор на Черно море, а по-късно и като наставник на Берое. Илиян винаги е казвал това, което мисли и не се притесни да сподели истинските причини за своите неволи в двата клуба. Младият специалист се съгласи да обясни и критерийте, по които се става „голям” треньор в България. Той отрече да е канен от собствениците на моряците за повторно завръщане на Тича, но според него това и да се случи, най-вероятно ще отклони офертата, въпреки подкрепата на по-голямата част на феновете във Варна към него.
Г-н Илиев, вашето име е най-спряганото за нов треньор на Черно море. Някой търсил ли ви е за разговор?
- На този етап нямам официално предложение. А и да има, най-вероятно няма да приема. Във Варна трябва да се променят много неща. Там всичко е сбъркано като футболна стратегия, мислене и така нататък. Тук не включвам собствениците на клуба, а част от останалите хора в ръководството, част от феновете, ваши колеги-журналисти. Изобщо мисленето за развитието на футбола във Варна е погрешно.
Ако ви предложат, ще приемете ли оферта от Черно море?
- Казах ви, твърде много неща трябва да се променят. Обиден съм от отношението на доста хора към мен. Атакуваха ме още от първия ден при предишния ми престой и не спяха, докато напуснах.
Кажете им имената?
- Хора около клуба, които независимо дали съм аз, Ясен Петров или друг треньор, те са срещу него.
Бяхте в конфликт с Красен Кралев, но той си подаде оставката…
- Какво значение има, че си е подал оставката. Пак ще има решаваща дума при вземане на решения. Но не говоря за него. С Кралев имахме прекрасни отношения, те бяха дори приятелски до едно време. После се получиха разминавания. Не си говорехме в продължение на четири месеца. Според вас това нормална обстановка ли е за един клуб и за един треньор? Ако за вас да, за мен – не.
Къде бяха разминаванията?
- В спортно-технически план, за селекцията, за схемата на игра. Дали да е 3-5-2 или друга. Такива работи, които са в приоритета на треньора, но за съжаление това е българската действителност. Той искаше Черно море да вземе една супер-звезда, която да предизвика интерес към Черно море и да върне хората по трибуните. Аз не бях съгласен с това. Не може клуб като нашия да работи по този начин. Хората гледат такива футболисти по телевизията, ние не можем да им предложим по-голяма звезда. Трябва да създаваме и градим отбор от млади играчи, да го развием, но преди това да изградим база, собствен стадион.
В момента собствениците строят нов стадион…
- Дано стане готов до година-две. От там трябва да се започне, а не както преди. Идват новите шефове и ми поставят цел след три месеца Черно море да е в турнира на УЕФА. Видяхте какво стана в последствие. Тимът се разби. Смея да твърдя, че имахме добър отбор, който играеше приличен футбол. И най-важното. Гръбнакът му бе съставен от млади играчи. При мен се наложиха Моралес, Александров. В последствие превърнали се в единствените конвертируеми футболисти.
Значи причината за напускането ви е Красен Кралев?
- Не. Тръгнах си заради други фактори. Ден преди да го сторя, имах разговор с ръководството и то ме увери, че е твърдо зад мен. Наложи се доста дълго време да им обяснявам, че вече нямам желание за работа. А това е най-важното. Да работиш с кеф, със стръв, да влагаш всичко от себе си. В момента е същото. Нямам онази тръпка, с която дойдох преди време в Черно море. Но аз съм си виневен.
Защо?
- Разчитах на честна дума. Не взимам и деля комисионни. Не поставям условия при идването си. Знаете в България, кои са най-конвертируемите треньори. Тези, които са вързани със силните на деня, уреждат си големи заплати със сериозни неустойки. Правят вредни за клубовете трансфери, но в крайна сметка все те са начело на водещите отбори. Аз такава работа не желая да върша. Играл съм дълги години в Европа и искам да приложа наученото от там в България. Ако видя, че не става, няма да съм треньор.
Но хората ви харесват. Например в София е наложено мнението, че сте добър треньор и има потенциал във вас…
- И във Варна, и в Стара Загора получих подкрепата на хората, но без желание не става. Не може да се разправям с всичко. Дори с ваши колеги от вестниците. Във Варна всички журналисти от големите спортни ежедневници са корумпирани, взимат пари и обслужват интереси на определени хора. Аз не им плащам и те пишат срещу мен. Знам, че има такава заповед. Ще ви дам един пример. Спомняте си преди няколко дни когато Николай Банев каза за мен и Ераносян, че сме добри треньори. На другия ден за мен все едно, че не бе казал нищо. Появи се само за Ераносян. Каква по-поръчкова журналистика от тази?
Sportal.bg го пусна дословно…
- Така и трябва. Работата ви е да отразявате обективно и професионално. За разлика от вас, други журналисти не са обективни. Както и определени хора във Варна. Знаете ли какво стана веднъж докато бях треньор? Наказвам за провинение определен футболист, гоня го от тренировка и му казвам, че няма да разчитам на него за вбъдеще. След два дни в медийте се появява информация, че ръководството му продължава договора.
Каква бе причината да напуснете Берое?
- Нали знаете. Там има един човек – Орманджиев. Той ме обича като бивш футболист на Левски. Държеше много на мен. Подкрепяше ме, не ми пречеше с всички средства. Но той не е виновен. Банев като собственик трябваше да е значително по-твърд. Не да му нареждат какво да прави и той да слуша.
СТАНИМИР МЛАДЕНОВ