С пълно мнозинство Общинският съвет в Пловдив прие предложението за вдигане на категоризацията на стадион „Христо Ботев”. След приключването на ремонта, той ще може да приеме мачове чак до полуфиналите на Шампионската лига.

Първоначалният проект, който бе внесен, предвиждаше изграждането на стадион от II категория по стандартите на УЕФА. Сега обаче се предвижда инвестиция на допълнителни 3 милиона лева, която да вдигне категорията до IV, която позволява да се приемат мачове чак до полуфиналите на Шампионската лига.

Ето какво поясняват от Plovdiv24.bg за промените, които ще се извършат:

Предвижданите промени и допълнения се налагат преди всичко от постоянно завишаващите се изисквания на УЕФА за осигуряване на максимално добри условия за отразяване на спортните събития от страна на медиите, както и за гарантиране на необходимия комфорт на техните спонсори, рекламни партньори и VIP гости. При срещи от плейофите за нуждите на УЕФА всеки клуб трябва да осигури минимум 10 VIP билета с пропуск за кетъринг зоната, както и минимум 50 билета за следващата най-висока категория зрителски места. За срещи от основния турнир на Лига Европа и плейофите и турнира на Шампионска лига изискванията стават още по-високи.

Безкомпромисни са и техническите изисквания към условията за работа на медиите. Стадионът трябва да разполага с минимум 100 места за журналисти, от които поне 50 да са оборудвани с работно място /маса/ за компютър, захранване и интернет с най- високо качество. Отделно са необходими площи за минимум 25 фотографи и работно помещение за представители на медиите с площ минимум 200 м2. Изискват се също минимум две студия за телевизионно излъчване, като едното трябва да е с изглед към терена.

По отношение на съблекалните и помощните помещения за отбори, съдии, делегати и другите съпътстващите дейности при провеждане на футболни срещи от подобен ранг се предвижда увеличение на техния размер. Ще се увеличи броя на предвидените душове, тоалетни и мивки. Предвиждат се отделни зони към всяка съблекалня за масажни маси, както и спортна зала с минимална квадратура 100 м2 и с пряк достъп към всяка съблекалня за загряване на футболистите. В близост до баните и санитарните помещения на всяка съблекалня се предвиждат по два басейна с ледена и гореща вода необходими за физиотерапевтични и възстановителни процедури преди и след мача. Това са само част от стандартите описани в изискванията за трета и четвърта категория на УЕФА, както и от примерите на най-добрите европейски практики към които се стремим.

Голяма част от описаните по-горе помещения и функции са залегнали в одобрената програма за изпълнение, но в предвид необходимите по-големи площи за наличните в нея, както и допълнително необходимите дейности, отговарящи на изискванията на УЕФА за провеждане на срещи от висок ранг налагат тяхното преустройство. Необходимостта от допълнителни площи налага изграждане на подземно ниво под "Трибуна Запад". Изискванията за кетъринг площи, VIP зони, площи за медии и др. налагат промени, допълнения и функционални размествания във всички надземни нива на "Трибуна Запад". Част от предвидените в идейния проект дейности в "Трибуна Запад", като спортни зали за фитнес, танци, аеробика, йога и други спортни и развлекателни дейности с прилежащите към тях съблекални за мъже и жени се предвижда да бъдат ситуирани в "Трибуна Изток" и ще бъдат изградени още в първия етап на реконструкцията.

С оглед търсене на максимална сигурност и комфорт за зрителите, както и за осигуряване на още по-добър достъп и евакуация в предвидените промени залагаме разширяване на обходните коридори на второто ниво на трибуните от който се осъществява достъпа до зрителските места. Това от своя страна ще даде възможност за изграждане на допълнителен ред за зрителски места, с което ще се компенсират загубите на седалки наложено от изискването на по-високата категория за осигуряване допълнителни места за разполагане на TV камери и репортерски места за да може да се запази капацитета от 18 000 зрителски места. С цел по-добра организация на пропускателния режим към трибуните, зоните за контрол на достъпа се редуцират, но се увеличават броя на пропускателните съоръжения - турникети.