В ЦСКА са сключвани непрофесионални договори с футболисти, които са в ущърб на клуба. Това заяви изпълнителният директор на ЦСКА Георги Илиев-Майкъла на извънредна пресконференция.

По думите му футболистите трябва да взимат големи бонуси само при изпълнение на поставени цели - спечелване на купи или влизане в групите на евротурнирите.

"Футболистите постепенно променят манталитета си и разбраха, че трябва да се трудят, за да си заслужат парите. В България един футболист не трябва да взима повече от 10 000 лева заплата. Ако отборът влезе в Шампионска лига, тогава ще вземем 8 милиона евро и е нормално да има стимул примерно от 100 000 евро на човек. А когато имаш договор за 20-30 000 лева заплата, които взимаш без значение дали играеш, е нормално да не се напрягаш.

В ЦСКА няма нито един професионален договор. Можеше играчите да взимат 50 процента от заплатите си, а останалите, ако спечелят купа, минат кръг в евротурнирите. При наличието на двама добри адвокати, не е нормално да се подписват такива договори", коментира Георги Илиев.

"След 1 декември ще говорим със Стойчо Младенов и с футболистите да редуцираме заплатите. С тези договори, които са в момента, ЦСКА не може да оцелее след Нова година. Ще предложа на футболистите да отделят 10 процента от заплатите си за ДЮШ", каза Илиев.

"Червеният" шеф е категоричен, че след завършване на есенния полусезон ЦСКА ще освободи двама-трима футболисти, които са в тежест на клуба и постепенно ще опита да разтрогне договорите на някои от скъпоплатените чужденци, които рядко играят.

Колкото по-малко чужденци останат в ЦСКА, толкова по-добре", допълни изпълнителният директор. 

След това разясни и позицията си относно премахването на лагерите преди мач, с цел спестяване на средства.

"Един футболист трябва да бъде професионалист и да знае какво трябва и какво не трябва да прави преди мач. Футболистите са неграмотни от страна на режим на хранене. Виждал съм играчи, които взимат по 20 000 лева заплата, а ядат банички. Засичал съм много пъти футболисти в нощни заведение в три през нощта и после се чудиш защо не може да се възстанови и пулсът му е 120", допълни Георги Илиев.

Майкъла бе категоричен, че клубът е готов да всичко, за да привлече свежи пари, с които да бъдат завършени ремонтните дейности по стадион "Българска армия", базата за Детско-юношеската школа и за изчистване на старите задължения по договори на футболисти. Дори се пошегува, че ЦСКА може да сложи синя лента на екипите си, ако такова е изискването на един от потенциалните спонсори "Газпром".

"Ако трябва ще сложим сини ленти на екипите, за да дойде "Газпром". Готови сме и с дявола да влезем в комбинация, за да е добре ЦСКА", каза Илиев.

Той разкри, че преговаря с основния спонсор на клуба "Глобул" за преразглеждане на договора. Идеята му е да бъде въведен номер за sms, с който фенове на отбора да подпомагат клуба. Изпълнителният директор разясни и подробности по модернизацията на базата.

"До 20 дни ще завършим двата терена за школата, с осветление, със съблекални. До август месец другата година трябва да възстановим и базата на Панчарево. За да се върнем на стадион "Българска армия" ни трябват около 450 000 лева. Ще сложим камери, нови броячи на входовете. Ложата за журналистите и пресзалата също ще имат нова визия", добави Георги Илиев.

Той изрази надежда, че до 5-6 месеца клубът ще изчисти задълженията си по стари договори и ще излезе на чисто.

"Само за тази година клубът е платил 480 000 лева комисионни. Това трябва да спре", каза Илиев.

Директорът изрази и притеснение от негативното отношение към клуба.

"От 35 дни съм в ръководството на ЦСКА и за този период не чух едно позивитно нещо за клуба. Никога не съм очаквал такъв негативизъм към ЦСКА от ветерани, млади, всички. Не виждам светъл лъч отникъде. Поканих хората от "ЦСКА Възраждане" да влязат в клуба, да излъчат един от тях да влезе в Управителния съвет и да помагат финансово. Никой не откликна. Само дойдоха да си купят покани. Привържениците, които иначе много милеят за ЦСКА, също не са се обаждали. Те са разделени на фракции, интереси", каза още Майкъла.