Ден след като парламентът отхвърли искането за отстраняване на президента, държавният глава коментира мотивите към искането като манипулативни. Президентът коментира и антикризисните мерки, които правителството одобри вчера. Подробности по темата дава Виктория Петрова.

Първата тема, по която държавният глава взе отношение беше стартиралата процедура по импийчмънт, която не можа да достигне до Конституционния съд, тъй като не можа да събере достатъчно от гласовете на народните представители. В коментара си президентът не изключи след известно време – два месеца, например, да има следващо подобно действие с други мотиви.

Той потвърди, че нито за миг не е съжалил, че е публикувал стенограмата от разговора му с Дянков на "Дондуков” 2 и, ако сега трябваше да прецени отново - пак би направил същото. Президентът изрази и увереност също така, че "шпагите трябва да се приберат", за да се пристъпи към реален, а не привиден диалог.

По отношение на антикризисните мерки се чуха и критики към премиера, че не се справя с кризата, че икономическият екип често сменял правилата, но и че подкрепя набелязаните мерки.

Преди да стартира процедурата по отстраняване на държавния глава от пост - първата подобна процедура в историята на България, президентът предупреди, че ако тя не бъде прекратена, президент и изпълнителна власт ще заработят в друг режим.

Процедурата започна, но приключи още на първия етап - гласуване в пленарна зала. Сега, от "Дондуков” 2, Първанов е готов да седне "на една маса" с правителството.

"Много често ми се е налагало да преглътна подобни лични неудовлетворения, обиди, за да продължим напред и сега заявявам, че съм готов на това, но не за сметка на полемиката, която ще водим по принципни въпроси”, обяви Първанов.

Какво на практика означава това, президентът демонстрира в коментара си по антикризисните мерки, които кабинетът прие вчера.

"Аз подкрепям пакета от антикризисни мерки, но премиерът Борисов не се справя с битката с кризата. Отдавна не е имало правителство, което така бързо да сменя правилата. Хората трябва да знаят какво им предстои, за да направят собствените си антикризисни мерки”, каза той.

Според президента, набелязаните мерки не са достатъчни. Прословутата антикризисна мярка - за изплащането на болничните само в първите два дни, а третият за сметка на работника, Първанов коментира така:

"Все пак признайте на господин Дянков правото да отбележи гол в продълженията, след като отсъстваше по време на мача”.

Първанов не подмина и намеците, за познанството му с Алексей Петров.

"Отговорите за Алексей Петров ги дължи този, който му е имал доверието да направят съвместна фирма, този който е отишъл на крака след атентатите, който го е назначил в ДАНС и се опитва да бъде ментор на обществото. Някой трябва да очертае истинските схеми на "Октопода”.

По-рано днес стана ясно, че в хода на процедурата за импийчмънт, 38 инициативни комитета са събрали над 185 000 подписа в защита на президента Георги Първанов.

Той се срещна с интелектуалци, участвали в тези подписки, за да им благодари лично за подкрепата и да ги помоли да препратят подписката. На срещата се чуха призиви за президентска република и увеличаване на президентските правомощия, но по думите на Стефан Данаилов имало и много отворени въпроси свързани с поведението на държавния глава за последните шест години, включително и неговите хобита.  

"Аз съм радостен, че голяма част от тези, които подкрепихме Георги Първанов през 2006 година сега сме тук, което показва, че те уважаеми Георги, имаш приятели на дълъг път, защото се видя, че има такива за кратък. Но ще ти дам „списъче" на хората, които са членували в Инициативния комитет и не са го подкрепили”, каза проф. Стефан Данаилов - председател на ИК за втори мандата на президента Първанов.

Категорично в изказването на президента се чу, че има опит да се стесни политическата територия за действията на президентската институция; опит тя да бъде обезличена. Нещо на което Първанов ще се противопостави. Но в същото време и със същия категоричен тон той заяви, че в рамките на мандата си няма да предприеме действия в посока увеличаване на президентските правомощия.

Още от коментара на президента - вижте тук

Инициативният комитет организира подписка в защита на президента. Подписка тече в цялата страна.