Онкоболни от цялата страна продължават да сигнализират в bTV за липса на лекарства за лечението им.  Христина Асенова от Бургас очаква трета седмица медикамента Зомета. Тя сигнализира и за други нередности в онкодиспансера в града – не издавали направление за скенер под предлог, че лечебното заведение няма договор с касата. От Плевен пациент алармира за липса на „Нексавар”. Търгът в болницата още не е завършил, а цената на една опаковка е 7 хиляди лева. В Разград пък нямало медикамент за „разреждане” на кръвта.

От здравното министерство признаха за проблема

с липсата на лекарство, но техен представител не пожела да дойде в студиото на „Тази сутрин”. От ведомството обясняват в отговор, че лекарството Зомета липсва заради провален търг. Проблеми с количествата от медикамента имало в 10 лечебни заведения. От ведомството обясниха, че болниците е трябвало да си направят търгове, но не са предприели нужните стъпки.

„Конкурсът за доставка на лекарството в Онкодиспансера в Пловдив приключва на 20 май", каза за „Тази сутрин” д-р Недялка Митова, директор на диспансера. По думите й обаче в лечебното заведение имало заместители. Тя обеща да осигури Зомета на болните, които не се повлияват от заместителите. Пациенти вече обявиха, че заместители нямат същия ефект.

Д-р Митова обясни, че може да купува директно от някои доставчици, тъй като е провела търг още миналата година. Тя смята, че най-добрата схема, по която лекарствата да стигат до онкоболните е старата система, при която търговете се провеждаха от здравното министерство.

"Новият вариант ще доведе до още по-големи проблеми в бъдеще"

"На нашия диспансер са отпуснати 9 милиона и 600 хиляди лева. А лечението на един пациент със скъпоструващи лекарства 12 месеца е 120 хиляди лева. А имаме 43 диспансерни пациенти", каза д-р Митова. Тя посочи, че няма оплаквания в момента от пациенти заради липсата на Зомета.

В болницата в София проблемът е решен

Това каза д-р Здравка Валерианова, директор на онкоболницата в София. Върви процедура за провеждане на търг за лекарствените продукти и за сключване на договори с фирмите, което трябва да се случи в края на май - началото на юни.

„Дотогава ще се опитаме да осигурим медикаменти на нашите пациенти”, каза д-р Валерианова. Тя също смята, че недостигът на лекарства се дължи на преминаването към новата система на доставка – болниците и диспансерите сами трябва да провеждат търгове. По думите й проблемът с лекарствата обаче у нас стои от години.

"С магическа пръчка това не се решава, това се решава и с пари"

"А вие знаете, че държавата дори и за здравеопазване не отделя необходимите пари", каза д-р Валерианова. Тя увери, че при забавяне на лекарствата освен пациентите, специалистите също се притесняват, защото не могат да приложат навреме необходимото лечение. Д-р Валерианова обаче не може да гарантира, че няма да има недостиг в болницата в бъдеще, докато не приключи тръжната процедура в лечебното заведение.