На 19 юни предстоят местни избори в Габрово. Според наблюдатели вотът ще бъде барометър на състоянието на политическите партии в момента. Предишният кмет на града Томислав Дончев беше изтеглен в правителството като министър по управление на средствата от ЕС.
Основните кандидати за поста са Николай Сираков – ГЕРБ; Николай Григоров – БСП; Ива Николова - "Синята коалиция плюс"; Николина Карабелова – НДСВ; Ради Стоянов - "Атака"; доц. Пенчо Пенчев – РЗС и Боян Савянов - "Българска социалдемокрация".
Как Габрово се превърна в "призрачния град":
130 години след като първата фабрика в свободна България се появява на брега на река Янтра, една от столиците на българската индустрия прилича на декор от филм на ужасите. Като паметници на отминало величие своята сянка над Габрово хвърлят и масивните каменни сгради на бившия вълнено-текстилен комбинат "Георги Генев".
„Внасяна е вълната в единия край, от другия край са излизали готовите одеала вече продукцията”, каза предприемачът Петър Петров и допълни: „Поради неналичието на достатъчно средства, най-вероятно ще остане така. И ще се срути - няма да има възможност да се ремонтира”.
Петър е сред малкото млади габровци, които вярват, че не всичко е загубено. Заедно със семейството си преди няколко години купува повече от 10 000 кв. м. Идеята е да превърне цеха на бившия комбинат в завод за отоплителни тела.
„Гледал съм снимки от стари албуми, различни индустриални фамилии, собственици, книги отчетни - за какви суми е ставало въпрос, за какво производство. Хората в момента, по мое мнение, смятат, че вероятно няма да имат така да се каже хляб към края на годината и се опитват да прикътат парите”, сподели още Петър.
Мечтите му за ново производство са задушавани от огромните кредити, които семейството му все по-трудно изплаща. А когато хората купуват само най-необходимото, за бизнес е трудно да се говори.
„За момента нещата са трагични - на оцеляване са почти всички във всички браншове в града. Голяма част от хората, които работеха при нас, бяха съкратени”, допълни Петров.
„По най-варварския начин беше затрита наистина габровската промишленост - вълнена и текстилна - 100%; военният комплекс бе закрит напълно”, каза Иван Господинов, гл. редактор на вестник "100 вести", Габрово.
„Ние нямаме поминък на населението и най-добрият ресурс - младите хора - се изселват от града”, заяви още Господинов.
Заради демографския срив в столицата на хумора все по-често тъжно наричат Габрово - "призрачен град".
„Призрачния град - за това, че няма хора, няма младежи”, коментира Петров и каза, че няма представа как се е случило това.
Никой в Габрово не може да даде логичен отговор на въпроса - Защо от "Българския Манчестър" градът на Рачо Ковача получи името "призрачен град". Факт е обаче, че в светлата част на денонощието в 20:30 ч. една от главните търговски улици в града, водеща към зеленчуковия пазар, няма абсолютно никакви посетители.
„Аз от 3 години нямам работа - не работя! Няма работа просто! За младите абсолютно няма работа - то и в центъра да живееш, то пак няма работа никъде”, сподели Иглика Колева, жител на кв. "Смирненски".
Така накратко описват живота в Габрово хората от квартал "Смирненски". На улицата, на която живеят над 30 млади семейства, думите "емиграция" и "спасение" означават едно и също нещо.
„Училището е продадено за 150 хил. лева и край, закрито е, няма училище повече! Ще правят фитнес вътре”, допълни Иглика.
„Автобус имахме двойка, който обръщаше тук на обръщалото - няма го! Имахме детска градина - няма я. Имахме училище и него го няма! Нищо няма! Токът се спира в 21 век постоянно”, коментира Росица Вълчева, също жител на кв. "Смирненски".
Жителите на крайния габровски квартал дълго изброяват собствените си причини да се чувстват изоставени.
„Зимата, завали ли сняг, тоз път не се чисти никога! Който може, минава с колата, влиза! Който не може - спира оттатъка на обръщалото или изкарва колата напролет”, посочва Росица.
В квартала, в който вместо с гуменки, децата играят с гумени ботуши на краката си, изборните дни отдавна са престанали да бъдат събитие.
„За 30 години - нищо! Улиците ни са разбити - инфраструктурата ни е буквално разкапана. Вземаме малко чакъл, пясък или стар асфалт, след което сами си го запълваме с хората от нашата улица. И разтапяме малко смола, с която ги засипваме. Тъй си помагаме сами”, каза Божидар Камбуров, жител на кв. "Смирненски", град Габрово.
Да си помогнат сами вече 20 години се опитват и двама мъже на изкуството. Вместо длета и четки скулпторът Николай Николов и художникът Иван Денчев размахват документи и събират подписи в подкрепа на една кауза със 100-годишна история - изграждането на западния обходен път край Габрово и тунелът под Шипка.
„От ЕК лично ни отговориха, че западният обходен път се изважда от програмите на ЕС и няма да бъде финансиран”, каза Николай Николов, скулптор.
„Тунелът, за съжаление, през последните десетилетия наистина се използва за политически цели. Всеки го "строи", когато наближат избори. Защото в 21 век да делим страната на Северна България и Източна Румелия зимно време както дефакто става просто е срам”, каза още Иван Господинов.
„Значи обходен път разбираме обходен път, който се изважда от населени места, а този обратно - се вкарва в няколко квартала на Габрово. Практиката на ЕС е да не лъже. Така че за нас това определено е лъжа”, смята Иван Денчев, художник.
Изграждането на западния обходен път на Габрово и тунелът под Шипка са първата точка в договора за предприсъединяване на България към Европейския съюз по глава "Транспортна политика".
„Така че ние не изпълняваме и ангажименти, които сме поели, за да влезем в ЕС”, каза Господинов.
„И какво излиза? Излиза, че България е подвела ЕС за тунела Шипка. Как да го коментираме?! На кого да вярваме в случая”, пита скулпторът Николай Николов.
А докато избират на кого да повярват за пореден път, жителите на Габрово мечтаят за едно - да извадят града от сянката на демографската криза и да го върнат отново в икономическия център на страната.
Дебат с основните кандидати на живо от Габрово можете да гледате в прикачените файлове. Ще има ли фалшификации и защо кандидатите си разменят остри декларации?