Има две дати – раждането и смъртта. Това е животът, коментира депутатът от Коалиция за България. Проблем с това има не само в България. Този въпрос се поставя за втори път в парламента. Когато беше поставен за първи път, това беше просто един текст по темата, а "за" гласуваха само 7 депутати, припомни Корнезов.
По думите му нагласите в обществото също се променят
В гласуването вчера се включиха едва 101 народни представители като 13 се обявиха "за", 59 – "против", а 29 или 40% от тях се въздържаха. Аз не иска да налагам нищо – всеки сам трябва да си реши съзнателно кога да напусне тази земя. Човек трябва да има право на избор, според мен. Знам, че това е един много тежък проблем, но има много държави - в Европа а и извън нея, които са разрешили този проблем. Убеден съм, че не в този парламент и не Любен Корнезов ще разрешат този въпрос и у нас, каза още депутатът.
Любен Корнезов постави този въпрос с ясното съзнание, че е от губещата страна
коментира Ваньо Шарков. Проблемът е в самия документ – комисия от пет човек трябва да реши дали да се приложи евтаназия. Проблем, е, че лекар, положил Хипократовата клетва, не може, няма право, да прекъсне човешки живот.
В Швейцария имаше референдум дали да се разреши евтаназия на хора, живели само в този кантон. Проблемите в България са изключително много. Не можем да кажем, че органите на евтаназиран могат да се използват отново – та нали той е нелечимо болен. Тогава органите му годни ли са за трансплантация, попита той.
Евтаназията за някои хора не е въпрос на избор, а единствена алтернатива
Екип на bTV се срещна с една изключителна жена на име Ваня Георгиева - човек с брилянтен ум, но с тяло, разкъсано от болки. Физическото страдание и липсата на роднини карат жената да жадува приемането на закон за доброволната смърт.
Преди 11 години, за кратко време, Ваня Георгиева губи родителите си. Единственото й дете пък преживява катастрофа, инвалидизира се и слага край на живота си - за да не й тежи. Смъртта и мъката отприщват серия нелечими заболявания у 53-годишната днес жена.
"Да се представя със здравното ми досие - това е доказателството за моето здравословно, в кавички, състояние - същество в неравностойно положение, преди няколко дни освидетелствана със 100% трудова неработоспособност", казва жената.
Доскорошната преводачка и преподавателка страда от над десет болести, сред които лупус, сърдечно-съдови, мозъчни и ставни заболявания, парези, анемия, язва. За да си осигури лечение, продава жилището си, но парите вече ги няма. На месец за животоподдържащи средства са й нужни поне 200 лева, а често и вливания, които струват по 1 000 лева и не се поемат от Здравната каса.
"Нещо, което не е по възможностите ми, защото след загубата на покрива, продадох и всичко, което е било по-ценно и струващо някакви пари. Изразявам се така, защото съм имала семейни ценности, реликви, предавани 3-4 поколения, стигнаха до мен, те отидоха буквално за жълти стотинки. Без лечение животът за мен е ад”, признава тя.
Ваня стига дъното на човешкото битуване преди година. Прави опит за самоубийство
"Аз нямам нито един близък човек. Чужди за мен хора, те наистина не са ми длъжни с нищо, абсолютно, на непознат човек услуга се прави веднъж - дваж, но трети път нататък би трябвало да се плаща. Случвало се е да плащам за това да ми изхвърлят торбичката със смет, да ми донесат една туба с минерална вода", казва Ваня.
Един от приятелите й дори си заложил колата, за да й помогне да мине изследвания за ТЕЛК, които също не се поемат от държавата. Затова Ваня се чувства в тежест на малкото си останали близки
"Усещането, че подяждам хора, които също до някаква степен са на ръба на оцеляването и това е непоносимо. Това не е моят живот, това не съм аз. Затова съм за евтаназията, категорично и безусловно”, заявява тя.
Наскоро положението на Ваня става тема на парламентарен контрол. Министърът на здравеопазването Стефан Константинов казва, че не приема случая като силно обвинение срещу здравната система.
Препоръчва на жената да се настани в дом за възрастни хора
Най-страшни бяха думите, че тя плаща на хората да й изхвърлят кофата с боклук. Къде сме като държава? Това не е нормално отношение, коментира Ваньо Шарков. Това е знаково за отношението между хората и начина, по който живеем. За мен е патологично да прекъснеш човешки живот и да си легнеш спокойно, каза още той.
Има достатъчно изследвания по темата. Според социологическо проучване, извършено в България от доц. Исаев, 64% от лекарите са за евтаназията. Разбира се, никой не иска да излезе и да заяви това открито. И сега у нас се прилага евтаназията, макар и скрита, заяви депутатът Любен Корнезов.