Вноската за пенсия може да се увеличи с 3 процентни пункта и от 16 на сто сега да стане 19 на сто, допълва "Труд" на по-задна страница. Едновременно с това парите от 8 процентна здравна вноска, която няма да се променя, ще отиват всичките в здравната каса. Сега 2 процента от тях се трупат в резерва на касата, не се ползват от здравната система и са част от фискалния резерв. Това стана ясно след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, уточнява изданието.
"Труд" отбелязва на първа страница, че здравната каса у нас не може да отказва разрешение за неотложно лечение в държави членки на ЕС на осигурените си граждани. Тя дължи и направените от тях разходи по правилата на лекуващата държава. Това е обявил съдът на ЕС по българския казус "Елчиново".
"Дневник" допълва под глава, че по-високите пенсионни вноски ще увеличат безработицата и сивата икономика. "Всеки ден различен. Социалните осигуровки ще бъдат увеличени с 3 на сто. Правителството подкрепи предложението на синдикатите и предизвика недоволството на бизнеса. Подписването на споразумение с тристранния съвет се провали. Поредният рязък завой обезсили всички досегашни заявки на ГЕРБ за реформа на
пенсионната система", обобщава на челна страница "Пари".
***
Позицията на председателя на Българската стопанска камара Божидар Данев е изразена в интервю за "Стандарт". Данев твърди, че спокойно можем да прогнозираме, че голяма част от бизнеса ще потъне в сивия сектор, ще намалеят инвестициите, безработицата ще се увеличи. Така ще се натовари бюджетът на Националния осигурителен институт. Оттам ще се намалят приходите в бюджета. "Нашата прогноза е, че актуализираният бюджет за тази година категорично няма да се изпълни", подчертава Данев.
"Стандарт" отразява и контра интервю с Димитър Манолов, вицепрезидент на "Подкрепа". На въпроса дали ще се увеличи сивата икономика след повишаването на осигурителната вноска, Манолов казва: "Това са пълни глупости. Мога да докажа с лекота, че след намаляването на осигурителните вноски сивата икономика се повиши в пъти. Това показват данните на статистиката, не го твърдя аз." По думите му се очаква от увеличението на вноската в НОИ да влязат 700 милиона допълнително. Това ще намали дефицита и ще помогне много на бюджета.
Отровен унгарски коктейл се изсипа в Дунав и се носи към България, алармира под глава "Стандарт". Стената на огромно хвостохранилище се скъса и близо милион кубика опасни отпадъци отидоха в реката. Драмата в Западна Унгария взе четири жертви, още 120 са ранени. Страшното обаче предстои. Будапеща обяви бедствено положение заради изгарящата отрова, по-силна от разтопена лава, коментира изданието.
***
Темата на "24 часа" информира на първа страница, че фонд "Земеделие" ще има нов началник, засега временен. На управителен съвет ведомството ще избере заместник на Калена Илиева, която се очаква да роди в петък, уточнява изданието. От три месеца напрежението там расте заради забавеното усвояване
на европарите по програма за развитие на селските райони. 2305 европроекта за 1,2 млрд. лв. са били отхвърлени за 1 г., показват данни представени на заседание на комитета по наблюдение на програмата. Още 331 кандидати за субсидии са оттеглили заявките си, а хиляди стари се проверявали по пет, десет пъти.
Не искам да влизам в полемики с политици, цифрите говорят сами и показват какво става във фонд "Земеделие", задява пред "24 часа" шефката на ведомството Калина Илиева. Те били официални и можели да бъдат проверени, ако някой се съмнява в тях.
Възможни са промени в нормативната база, както и в устройствения правилник на фонда, казва в интервю за "24 часа" земеделският министър Мирослав Найденов. "Искаме в рамките на наличния ресурс да оптимизираме дейността. Вариант е и да се прехвърлят част от отговорностите на регионално ниво, за да има по-голяма оперативност. Очакванията на обществото са усвояването на еврофондовете да се подобри."
***
Бюджетът за 2011 спрямо 2010 г. е по-добър, но това са възможностите, твърди в интервю за "Труд" вицепремиерът и финансов министър Симеон Дянков. "Да не забравяме най-важното - ние сме дясна политическа сила. Това, че не увеличаваме данъци, предпоставя по-добър икономически растеж в бъдеще.
Преразпределението през бюджета пада през 2011 г., такава е нашата целенасочена политика. По този начин домакинствата ще разполагат с повече пари, които държавата няма да изземва", коментира Дянков.
По думите му в здравеопазването има предпоставки за реформи. Допълнителните пари там са вид поощрение, за да може 2011 г. да е годината на голямата реформа, 11 години след като са правени за последно някакви промени в този ресор. Ние знаем, че от януари до юли се натрупаха около
125 млн. лв. задължения в болниците и бяхме казали, че през първото тримесечие на 2011 г. ще се разплатим. Миналата седмица обаче президентът на Евростат, който беше в България, потвърди нашите данни, че за второто тримесечие българската икономика вече има растеж. Нашите прогнози се сбъдват и това означава, че в края на годината ще имаме повече приходи, следователно може тези 65 млн. лв. да ги платим сега." В заключение Дянков обобщава, че България ще стане малко по-богата през следващата година. "Имаме предвид, че 2009 и 2010 г. бяха трудни, така че всички очакваме 2011 г. да е малко по-лесна".