На местни и президентски избори ДПС не работи никога на пълни обороти, смята Асларов.
Същевременно той коменрита, че винаги след загуба сред загубилите започва една разправия.
Българите винаги поръчват едно и също нещо, но го наричат с различни имена. И сега направиха така, заяви Асларов. Българите в някаква степен отказват да поемат отговорността за съдбата си в свои ръце. Желанието някой да се оправя вместо тях е много силно изразено в България. Много малко хора биха искали да разсъждават ценностно и рационално като данъкоплатци.
Атаките срещу ГЕРБ бяха, че това е вот на недоверие, а се оказа, че направиха заявка за ново управление, коментира от своя страна политологът Румяна Коларова. Сблъсъкът конструира една реалност, която оставащите две години до следващите парламентарни избори, ще принизят. Това е първата оценка на ситуацията.
Резултатите от изборите показаха, че вече сме извън прехода, че вече сме в една нормализирана ситуация, смята Огнян Минчев. По-спокойни са политическите ориентации и действащата конфигурация по-бавно се изтощава. Второ, смятахме, че ГЕРБ е чисто популистка партия, водена от харизматичен лидер, но от 2007 до сега ГЕРБ има три национални победи. Очевидно, че има нещо повече от популизъм. Трето, на първи тур БСП взе повече гласове, от колкото е взимала, на които и да е избори в предходното десетилетие. Това е ясен индикатор за мащаба на устойчивото влияние, което БСП има в обществото – максимум милион- милион и сто избиратели.
За двуполюсния модел
На последните избори се спука идеята за център, а това беше облекчено от системното и методично говорене през последните години срещу партиите и партийната система. Това се преследваше умислено, защото така се разчисти терена, коментира Юрий Асларов. Но това не е двуполюсен модел. Защото центърът, който трябва да е баланса, с него да се постигат консенсусни решения, се спука.
Според Румяна Коларова обаче заяви, че в Европа демокрациите се управляват от двублоков модел, затова трябва да забравим за двуполюсния.
Тези избори бяха и на вълната на промяната. 10 години в президентството е дълъг период. Натежа повече онази група от българите, които искаха промяна на това статукво. Същото нещо се случи и в общините, заяви Коларова.
ГЕРБ получиха всичко, което искаха, останах с впечатление, че не са доволни от нещо. Може би това е страхът, че останаха сами, заяви Юрий Коларов.
Според Огнян Минчев БСП пък се страхуват от друго.
Тези избори показаха горната граница, която може да получи БСП. Това е един типично консервативен електорат. БСП, оставайки като идентичност в миналото, разчита на тази група, а сред електората им липсват по-младите, динамични, желаещи промяна хора, смята Огнян Минчев.
Според Румяна Коларова на парламентарни избори БСП не могат да получат толкова.