Подписът на България под споразумението срещу фалшифицирането АСТА е под условие, обяви в студиото на „Тази сутрин” министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. По думите му Министерският съвет е дал мандат на посланика в Япония да подпише под условие за последваща ратификация от българския парламент.
Така че ако не бъде ратифицирано, все едно, че няма подпис. Затова няма смисъл актът на оттегляне на подписа от страна на правителството (както поиска опозицията, бел. ред.), обясни Трайков.
По думите му, както при всички други случаи на ратификации, следва да се изготви проект на ратификация, в който да бъдат включени резерви, както от Министерски съвет, така и от страна на парламента.
Преговорите по АСТА започват през 2007 година
Тогава всички страни-членки, включително и България, са дали мандат на ЕК да преговаря по международното споразумение. През 2008 година страната ни още веднъж потвърждава своята позиция в рамките на Съвета по европейските въпроси, по времето на предишното правителство (на тройната коалиция, бел. ред.).
През 2010 година Европарламентът приема резолюция, с която потвърждава съгласието си за текстовете. От тогава документът стои на сайта на ЕП и сега вече се подписва от всички страни-членки на ЕС, без Германия, Словакия, Кипър, Естония и Холандия, като информацията е, че причината е, че тези страни не са приключили вътрешните си процедури, каза министърът.
У нас са минали процедурите по подписване на принципния текст, но не са започнали процедурите по ратификацията.
Трайков отбеляза, че е разбираемо подозрението на хората, когато става дума за авторски права, интернет, звукозаписна и филмовата индустрия и това се дължи на дългогодишните злополучни опити на по-голямата част от компаниите от бранша да намерят успешен бизнес модел, за да се включат към новите реалности.
"Текстовете в споразумението АСТА касаят много повече неща, отколкото филми и музика. Законът предоставя защита на българските производители", каза Трайков и посочи, че има оплаквания от наши производители на розово масло, млечни продукти и мебели, че търговските им марки не се спазват в чужбина.
По думите на министъра, ЕС и България имат висока защита на интелектуалната собственост и целта на документа е и другите страни да се придържат към същите високи стандарти, както Евросъюза.
Този нов закон не предвижда промяна в нашето законодателство
както и в общностното законодателство на Европейския съюз. АСТА не създава нови изисквания за нас, не създава нови изискванияи и за ЕС, каза Трайков. Тези стандарти се разширяват към другите страни, подписали споразумението.
МИЕТ подготвя законопроект по споразумението, възможно е след дебати да бъдат включени резерви, и едва ако Народното събрание ратифицира АСТА, споразумението ще обвърже България.
Ново българско законодателство няма да има, и ново европейско няма да има, категоричен бе Трайков. И използва метафората, че подписът на страната ни под АСТА е със симпатично мастило, и ако не го повторим до март 2013 година, то той изчезва.
Трайков категорично се ангажира, че по темата ще има дебат
Това, което трябва да стане като публично осъзнаване и говорене, ще се случи, каза Трайков и отбеляза, че възгледите му далеч не съвпадат с тези на звукозаписната и филмовата индустрия, защото според него те трябва да бъдат принудени сами да се грижат за правата си.
Три парламентарни комисии ще изслушат министъра на икономиката Трайков и на културата Вежди Рашидов, по повод споразумението за авторските права. Предложението идва от ГЕРБ.
Трайков съобщи още, че снощи е подобрен рекордът на потребление на ток в страната – в 20 часа е отчетено потребление 7 340 мегавата. Предишният рекорд е бил 7 280, отчетен на 27 януари 2010 година.