Американски специалисти доказаха научно истинността на афоризма: "Това, което не ни убива, ни прави по-силни". Многогодишно мащабно изследване на последиците, които имат неблагоприятните събития върху психичното здраве на американците, показва, че неприятностите способстват за последваща адаптация, за устойчивостта на психиката, предаде Компюлента.
Марк Сири от Университета в Бъфало, щата Ню Йорк в САЩ, ръководител на изследването, напомня, че данните, получени от неговата група, противоречат на предишни студии, твърдящи, че неблагоприятните събития се отразяват негативно на психичното здраве и на здравословното състояние на човека като цяло. Затова колкото са повече несгодите, толкова са по-големи шансовете за печални последици.
В изследванията на Марк Сири и на неговия екип нееднократно са били анкетирани 2398 души в периода 2001 - 2004 г. В края на изследването е било установено, че хората, преживели големи неприятности, са с по-добро психично здраве от останалите, на които им е вървяло в живота. Те са реагирали на по-дребните проблеми много по-спокойно в сравнение с останалите.
Изследването не е позволило да бъде установена причинно-следствената връзка между амплитудата на неудачите и психичната устойчивост, но все пак е дала основание на учените да направят предположението, че в умерени дози неприятностите могат да способстват за формиране на защитни механизми.
Резултатите от изследването ще бъдат публикувани в сп. Journal of Personality and Social Psychology.
