От 5 месеца Орлин Ангелов е с присаден бъбрек. За да не бъде отхвърлен органът, мъжът приема т.нар. имуносупресори. За продължи безплатната терапия, трябва или да смени лекарствата, или да доплаща разликата в цената. За всяко едно от тях - по около 100 лева.
Според него хората, които са трансплантирани срещат доста финансови трудности. Не малка част от тях са с ТЕЛК решение и трудно си намират работа, а разходите по лечението и поддържането на добро състояние са значителни.
От този месец след решение на Комисията по позитивния лекарствен списък в листата са включени генерици на имуносупресорите. Те са по-евтини. Според здравното министерство, така се спестят пари. Касата трябва да покрива изцяло само тези лекарства. Но така на практика досегашните протоколи се оказват невалидни.
„Пациентът има протокол, отива в аптеката, но там му казват друго е лекарството. Той трябва да се върне отново с набора изследвания, в диспансера, оттам специалистите да започнат изписването на нов протокол, което ще отнеме месец. Този месец тези, които нямат пари, ще останат без лекарства”, каза Иван Димитров, Асоциация на пациентите с бъбречни заболявания.
Новите медикаменти досега не са прилагани на трансплантирани пациенти у нас. Лекари предупреждават за възможни рискове. Европейската практика е смяната на лекарства да става само по медицински показания.
„Когато оригинал бъде заменен с генерик, се повишава честота на остро отхвърляне на органа с 27%. Това означава, че всеки 3 е възможно да се получи”, коментира доц. Емил Паскалев, нефролог.
Пред здравното министерство лекарите настояват да се спазват европейските правила. Предстои изготвяне на нови алгоритми. За проблема е информиран и премиерът.