„Нашите празници са малко повече по тази логика, щото за Коледа почиваме за Байряма почиваме”, каза Сезгин Хами - строителен работник. Проблем с шефовете си Сезгин няма. Когато е време за празник - празнува.
Оказва се, че според календара на религиозните празници, през 2011 година мюсюлманите и арменците у нас ще имат най-много почивни дни. Освен националните празници за България тези две вероизповедания почиват през годината още пет дни. През първите няколко месеца на годината предстои посрещането поне на няколко нови години - като Бахайската Нова година на 21 март и будистката - на 5 март.
Андрей Грива - последовател на учението на Петър Дънов, нарича зачитането на религиозните празници на вероизповеданията, различни от православието „тест за верска търпимост".
„Тя би проговорила на работодателя, на човека, който волеизявява закона, че има нещо, което излиза извън рамките, защото вярата е свързана с абсолюта, но това е свещеното право на всеки човек”, каза Андрей Грива.
Според Кодекса на труда всеки човек от вяра, различна от православната, има право да не работи и на своите религиозни празници. За тази цел те трябва да излязат в отпуск - платен или неплатен.