Юристи натриха носа на банка – поне на първа инстанция. Става въпрос за ипотечен кредит и за ситуация, в която може да изпадне клиент на която и да банка.
Историята
„През 2008 г. аз и брат ми изтеглихме кредит за покупка на жилище и още на втория месец разбрахме, че вноската по кредита, която сме договорили с банката, е повишена. В продължение на 2 години тя бе многократно вдигана и в момента е с около 22% по-висока от първоначално договорената”, разказва Георги Георгиев, юрист.
Теглили са 250 000 евро като в момента месечната им вноска в с 330 евро повече, от тази, за която са се разбрали с кредитора.
„Според Общите условия в договора банката има право винаги по свое усмотрение да вдига лихвата – заради пазара, банкови индекси и т.н. Георги сега трябва да плаща по една средна заплата повече на месец. При всички дела и случаи обаче, които достигат до нас, това увеличение става на втория месец. Т.е. няма пазар, индекси и т.н. , а има предварително договорено поведение на банките, на всички банки. Става въпрос за една легална схема за рекет и изнудване на обществото”, коментира Веска Волева, която е адвокат по делото на Георги Георгиев.
Потърпевшият подчерта, че ползва интернет банкиране и там се изписва промяната в лихвата
„Иначе, както става при повечето българи, ще почне да тече наказателна лихва, тъй като хората си внасят колкото си мислят, че трябва, а се оказва, че дължат по-голяма сума. Банките умишлено не съобщават за увеличената вноска” заяви Георгиев.
Мъжът разкри още, че вноската му по ипотечния кредит е вдигана около 6 пъти за 2 години, дори и по време на делото в съда. До момента според изчисленията излиза, че той трябва да даде 116 хиляди евро повече от това, което е знаел, че ще надплати при подписване на договора.
„За заема от 250 хиляди евро, по първоначална уговорка той трябвало да върне 613 хиляди евро. Т.е. банката получава като бонус над 350 хиляди евро, а сега излиза, че ще получи близо 500 хиляди евро отгоре. Това е директна злоупотреба”, възмути се адвокат Волева.
Защо са позволени тези произволия на банките?
„Новият Гражданско-процесуален кодекс е в основата на всички проблеми. В него има текстове, които многократно увеличават правата на банките спрямо потребителите. Това го нямаше в предишния закон. Категоричното ми мнение е, че е имало лоби в парламента, което обслужва интересите на банките и е работило за приемането на този нов закон, който според мен ще подкопае правото у нас и държавата ни изобщо”, заяви Волева.
Тя подчерта, че при делото на Георгиев тя се е позовала на европейското право и по-специално на Европейска директива 93, която отхвърля уговорките във вреда на потребителя. Благодарение на нея банката е осъдена да върне парите, които е надвзела за 2 години, както и да поеме разноските по делото. Банката обаче обжалва решенито.
„Работата е там, че ми превеждат заплатата в банката, тъй като това е клауза по договора. Като има повишение, те го виждат и моментално вдигат вноската по кредита. Това е практика във всички банки”, заяви в заключение Георгиев.
Волева допълни, че изпълнителната директорка на въпросната банка си е направила една паралелна фирма, на която тя също е директор. Така кредитните потребители на банката сключват допълнителните споразумения с тази частна фирма. Тя не отговаря на критериите по БНБ, но там отиват надплатените пари и продадените имоти на хора, които не могат да си плащат вноските.
„Много от хората в моите случаи, тъй като аз работя по дела с банките, искат да продадат жилището, за което са взели кредит. Но пак им остава голяма част от сумата, която трябва да върнат на банките. Затова им взимат и другото имущество, което имат и ги оставят до просешка тояга. Не можете да си представите за какъв рекет става дума”, заяви Волева.
Името на банката не се споменава умишлено, тъй като би било нарушение на закона. А и има риск от масово изтегляне на депозити, което също е недопустимо, обясниха водещите на сутрешния блок.