Отлив на лекари от здравната система! За поредна година, през 2010-а се е увеличил броят на специалистите по здравни грижи напуснали страната. Трайна ли е тенденцията и има ли опасност след време да се лекуваме сами, разказва Мария Савкова.

По данни на Българския лекарски съюз от началото на годината 481 български лекари са поискали удостоверения за работа в чужбина. Очакванията са до края на декември те да достигнат 500.
Страната напускат медици от всички специалности, но най-вече анестезиолози, хирурзи, уролози, за да отидат предимно във Великобритания, Ирландия и Германия.

В традиционно най-трудните за достъп висши училища, тези по медицина, през последните години се наблюдава отлив на студенти. Не малка част от новозавършилите вече обмислят през кой терминал да напуснат страната.

Още през януари младата специализантка доктор Соня Стоянова ще замине за Германия, за да се усъвършенства в образната диагностика. Като специализант, намирането на работа в българска болница за нея е почти невъзможно. В Германия я назначават веднага и дори поемат разходите по уреждане на документите й.

"Там ще мога да се издържам сама, докато в България щеше да бъде много по-трудно и трябваше вероятно да работя на две или три места, или родителите ми трябваше да ми помагат”, обяснява д-р Стоянова.

При лекарите специализацията продължава шест години след дипломиране и е съпътствана от множество неуредици. Местата за специализанти в болниците са ограничени. Младите лекари работят без договор и без социални осигуровки за средно 400 лева на месец. Родната картина в здравеопазването е стряскаща за студентките Диляна, Аделина и Пламена, които догодина излизат на пазара на труда.

"Не може три ВУЗ-а, даже четири да произвеждат медици всяка година и след това да ги оставят ей така, без условия, защото те нищо не ни предлагат”, смята Аделина Ружина.

Дългогодишният, вече бивш ректор на най-големия университет по медицина в България, обяснява, че медицината става все по-малко привлекателна за младите хора у нас.

"Постепенно, все повече и повече намаляват. От 12 за едно место, после 10, после 8, 5, 4, 3. Вече има специалности, които не могат и един човек да намерят”, коментира проф. Владимир Овчаров.

В страната вече има глад за специалисти по обща и клинична патология. През миналата година е заето само едно място от предвидените десет. Малко са специалистите по детски, инфекциозни болести и спешна медицина.

Според данните на университетите и лекарския съюз, изглежда, че засега имаме достатъчно специалисти по акушерство и гинекология, очни, кожни болести и кардиология.