Защо арабски жени масово връщат девствеността си с пластични операции? Някои от тях правят това и у нас. Водещата на предаването "Хрътките" по bTV Action Валя Войкова ни среща с български лекари и с жена от Арабския свят, за която тази операция е спасение от предразсъдъците на нейното общество.
Как се борят за правата си жените?
Преди няколко дни 20-годишно момиче от Египет реши да протестира срещу консервативните порядки в страната си като качи свои голи снимки в интернет пространството. Студентката от Кайро Аля Магда ел Махади предизвика възмущение в Близкия Изток. Само за няколко дни голите снимки бяха видени от над 2,2 милиона души.
25-годишната германска актриса с мюсюлмански произход Сила Шахин предизвика голямо обществено вълнение след разголената й фотосесия за тазгодишното майското издание на немския Playboy. Тя е първата туркиня снимала се гола за изданието.
Пак тази година иранско момиче спечели престижен конкурс за красота в САЩ и задочно беше осъдена на смърт в страната си, защото е дефилирала по бански.
„Това, което се случи е едно дълго стаявано недоволство в арабските държави и техните елити по начина, по който ги управляват. И установяването на едни тоталитарни режими, които ги управляваха години наред. Въпросът за жените не се поставя за първи път в тези държави. Идеята е те да не бъде разглеждани като придатък на мъжа и изолирана от социума”, коментира главен асистент Галина Евстатиева, специалист по ислямска култура.
Какъв е битът на жените в мюсюлманския свят?
Фатима е ливанка. От 18 години живее в България. Разказва, че жените пият сутрин кафе с комшии или приятелки.
"До към 10.30-11 ч. свършва кафето и почва да мисли какво ще готви и чисти и после след обяда пак отива на гости или чака мъжът й да се прибере. И децата да се върнат от училище, от работа”, каза Фатима.
В Ливан за сватбата жената трябва да е девствена. Много мъже не харесват момичето да е излизало преди това с други. Тя трябва да познава само него. Това е важно, казва Фатима.
"Ако една жена е познала греха или връзката преди брака, съгласно нормите на тази религия, така наречените граници на мюсюлманската общност от Аллах, това е равнозначно на смърт.
За несемейните - 100 удара с камшик
А за семейните прелюбодейството се наказва с камъни”, каза Евстатиева. Статутът на жената в съвременните национални арабски общества се регламентира само от религиозното и се основава на Свещеното писание на Корана. От там се прилагат всички въпроси свързани със семейството. Религията регламентира живота на жената.
Между бунта на голите арабски жени и правата на Шериата има и среден път
Макар той нито да е героичен, нито дълбоко религиозен, много жени го смятат за практичен. Нарича се хименопастика - една особено неконвенционална, но доста разпространена операция в мюсюлманския свят. Тя гарантира светски живот на жените и безпроблемен брак, защото девойката е задължена под натиска на културните и религиозни норми да встъпи девствена в брачния съюз.
"Процедурата хименопластика е една доста стара процедура. Желанието на хората на жените в определени общества да се отдадат в първата брачна нощ е цялото великолепие т.е. да му подарят девствеността е довело до жени които имат прегрешения преди брака, да търсят онова малко петно кръв върху белия чаршаф, което символизира девствеността”, коментира Ильо Стоянов, пластичен хирург.
Николай Георгиев, пласичен хирург, обясни, че операцията представлява поставянето на няколко реда конци, които се разтапят във времето, като препоръката е в рамките на не повече от месец месец и половина след поставянето да бъде консумиран резултатът на процедурата.
Ако бъде отложена сватбата по някаква причина то тази жена няма да бъде девствена.
Фатима също е чувала, че за операциите за възстановяване на девствеността. В Ливан имало много момичета, които си правят такава операция.
Според някои умерени арабски учени, наличието на полигамията и днес анулира лицемерието на съвременните европейски общества, защото един мъж освен своята съпруга обикновено има и любовници. А така според учените поне е законно.
В Корана е казано, ако се жениш за повече от една жена, трябва да се знае
Тази година Нобеловата награда за мир се присъди на три жени за борбата им за правата на онеправдания пол в Африка, Арабските държави и по целия свят. Все повече международни експерти обаче виждат края на Арабската пролет и началото на арабската зима, а това значи все по-малко права за жените, за сметка на Джихада.
Цялата история вижте тази събота в „Хрътките" от 20 ч.