Самотата представлява не по-малък риск за здравето отколкото пушенето и наднорменото тегло, поради което лекарите и експертите, имащи отношение към човешкото здраве, трябва да се отнасят така сериозно към социалната среда на даден човек както към пушенето, храненето и спорта. До този извод са стигнали американски учени на базата на анализ на 148 проучвания за рисковете за смърт, обхващащ данни за 300 000 хора предимно от развитите държави, съобщи ДПА.
Учените проследили живота на участниците, чиято възраст била средно 64-години, в продължение на седем години и половина. Ефектът от самотата бил един и същ независимо от възрастта пола и социалното положение.
Тези, които се радват на голям кръг от приятели и познати, имат с около 50 на сто по-голям шанс да живеят по-дълго от самотните хора. Липсата на контакти води до отслабване на имунната система, сочи изследването. Социалната среда въздейства върху здравето и върху психологични процеси като стреса и депресиите, посочват изследователите.
Изводите на Джулиън Холт-Лунстад от университета "Брайъм Йънг" в щата Юта, и нейните колеги са представени в сп."PLoS Medicine".
