Европейските пари са инструмент за развитие – те могат да променят живота в конкретната община и на конкретния човек. Това каза в студиото на „Тази сутрин” Томислав Дончев, министър по управление на средствата от ЕС. По думите му реално това може да бъде усетено от всеки чрез ремонта на пътища, на детските заведения и сгради на институции, оборудване на фирми.

Две трети от инвестициите в Габрово са по европейски проекти

тези средства надхвърлят многократно бюджета на общината, потвърди бившият кмет на града.

„Претендирам, че в община Габрово и в други общини европейските пари имат плът, могат да бъдат усетени и сведени до нещо конкретно”, каза Дончев.

До момента обаче са усвоени едва 3,8% от парите по европейски програми. Процентът на договорените проекти е около 28 на сто. Има общини, които управляват повече от 10 проекта, има обаче около 15 общини, които никога не е кандидатствала по нито един проект. Сред добрите примери са Бургас, Ловеч, както и други по-големи общини.

Капацитетът не е магическа дума

Не е нещо, което ни оценява. Капацитетът се създава. За да стане са необходими системни усилия, разходи и това да се превърне в приоритет на съответната община, каза Томислав Дончев. В повечето общини това са млади хора с много ентусиазъм, но, по думите на Дончев, допълнително предизвикателство е да бъдат привлечени, предвид възнагражденията в публичната сфера.

Все още има опити за злоупотреби

каза още министърът по управление на средствата от ЕС. Те не касаят само общините, а и неправителствените организации и бизнеса. Най-важният въпрос, според Дончев обаче е как реагира на това държавата.  

Не бих казал, че проблемът за бавния ход на нещата до момента са основно злоупотребите. Във всяка държава-членка има подобни опити. Най-важният въпрос е как реагира държавата, каква е имунната система на държавата”, каза Дончев. По думите му има многоетажни проверки, както от страна на България, така и от страна на ЕС.

В последните 7 месеца се наблюдава стръмна крива на увеличение на плащанията – в сравнение със същия период на миналата година плащанията на месечна база са 7 пъти повече, което за съжаление е недостатъчно, каза Дончев.

Всичко зависи само и единствено от нас


Всички финансови инструменти са отворени и са достъпни за България, няма нищо спряно и всички служби на ЕК полагат усилия да ни помагат. В момента въпросът дали добре контролираме разходването на публични средства не стои в такава степен. От нас се иска да работим по-бързо. Ние с европейските партньори имаме обща цел – колкото може повече средства да бъдат използвани. Тези пари са мислени, алокирани като инструмент за развитие. За самия Европейки съюз е важно България да е добре развита страна, един достоен член на съюза, каза евроминистърът.

Равносметката за месец и половина на поста

Въпреки краткото време, България е готова с пакета мерки като конкретни текстове и постановления, които трябва да бъдат подменени чрез които ще бъде премахнат част от излишния бюрократичен товар при процедурите.

Самите европейски процедури са сложни и имат много изисквания, но проблемът е, че ние сме си ги направили още по-сложни. Това е проява на патологичното виждане на бенефициента, който усвоява парите, виждането, че е заподозрян по дефиниция, каза Дончев.