Само за последните 2 седмици в bTV ви разказахме за няколко смъртни случая на работното място - на магистрала "Люлин” и на бензиностанция в Русе. Зачестилите инциденти ни провокираха да се запитаме - как се отразява кризата на този сектор? Оказа се, че за една година смъртността при трудови злополуки у нас е нараснала с 37%. С почти с толкова са намалели инвестициите в този сектор.
Големите фирми, които продават обезопасителна техника и облекла отчитат 30-процентен спад на оборотите си за последната година означава само едно - с една трета са намалели инвестициите в сигурността на работника по време на кризата.
Има ли механизъм държавата да насърчи бизнеса да инвестира в сигурност? И то в условия на криза, когато всички разходи са свити?
"Животът и здравето на работниците нямат цена и тук не трябва да се правят никакви компромиси от никой, в тази връзка ние ще настояваме да има повече средства във Фонд"Условия на труд" и да се инвестира”, каза Тотьо Младенов - министър на социалната политика.
"Отправя един апел към работодателите - да отиваме на работа с ясната мисъл, че някой ни чака да се приберем, ако това го знаем, ще сме по-взискателни към работата си и всичко”, заяви Стефан Башев, управител на фирма за работна екипировка.
За последните 6-7 години за подобряване условията на труд държавата е изразходила над 6 млн. лв. В момента министерство прави проверки, за да види какъв е ефектът от тези пари.
А ето и статистиката - за последните 9 години 2 700 българи са загинали при трудови злополуки. За първите три месеца на тази година жертвите са 23.