Съмненията за конфликт на интереси при най-обсъждания представител на съдебната система в последните дни продължават да се засилват. След избора на съдия Владимира Янева за председател на Софийския градски съд стана ясно, че тя е забавила повече от година едно от делата за скритата приватизация в София. Става въпрос за процес срещу бившата управа на "Софийски имоти". И по това дело обвиняем е някогашният изпълнителен директор на общинската фирма Тошко Добрев.

Повдига се един много важен въпрос - как се подготвят кадровите справки

и стават ли те достояние до обществото. Година и половина самият Висш съдебен съвет не е направил нищо необходимо, за да се стигне до обществени дискусии. Това заяви в предаването "Тази сутрин" подалата оставка варненска съдийка Душана Здравкова. Никога не съм търсила удобните действия или удобното поведение. В един момент, с поредното кадрово назначение преля чашата на моята гражданска и професионална търпимост.

Към тази система аз съм безкрайно много задължена

Боли ме от това, че нещата в съдебната система не се случват. Боли ме от това, че има хартиени промени, а не действителни, както се посочва и в доклади на Европейския съюз. Ако съм търсила някакъв реванш, то той би бил тогава, когато не съм била в листите, по-рано, а не сега, заяви Здравкова. На въпрос дали ще участва в политиката, тя заяви, че

има много силна подкрепа от различни граждански организации и неправителствения сектор

Сега аз обмислям как да бъда в помощ на самите граждани, поясни тя, но добави, че не е изключено и участието й в политиката. Според Здравкова категорично трябва да има промяна в модела на управление и същностни реформи в съдебната система. Докато не се променят правилата, ще има много такива случаи като на шефа на Софийския градски съд съдия Владимира Янева, каза Здравкова.

Трябва ли всеки път да има оставка, за да реагират гражданите

зададе риторичен въпрос тя. Здравкова се застъпи за смяна на конституционния модел и даде пример с избора на председателя на ВАС. С цялото ми уважение към Георги Колев, той има дългогодишен опита, въпреки че има колеги, изключителни професионалисти, той беше единствен кандидат за поста. Веднага след назначението си той си избра за секретар съпруга на депутат от ГЕРБ, припомни Здравкова.

Затова казвам, че гръбнакът на съдебната система е пречупен

Не бе изработена система за методология и взаимодействие с останалите власти. Ако беше направено това, нямаше да се стигне до момента на кадруване, допълни бившият съдия.

ВСС е един повреден орган и неговата поквара е завършена

Това заяви в студиото на предаването "Тази сутрин" Маргарита Илиева - правозащитничка и юрист в Български Хелзински Комитет. Не мисля, че съм крайна, мнението ми се споделя от редица магистрати. Съдиите, които напуснаха ВСС се разграничават рязко от случващото се. Изходът е тотална промяна.

Персоналният състав на ВСС очевидно не отговаря на моралните качества, които трябва да имат магистратите, допълни още тя. Според нея се наблюдава поредица напълно нелегитимни избори. Изходът от това положение, категорична бе Илиева, е оставка на Владимира Янева, председател на СГС. Големият порок е, че се вземат решения и за прокурори и за съдии общо.

Трябва да има разделение. Проблемът е и политизацията на този орган. ВСС е зависимо от правителството. Не съм съгласна, че е пречупен гръбнакът на правосъдието. Гръбнакът на ВСС е пречупен. Гръбнакът на съдиите не е пречупен. Всеки следващ избор на ВСС е порочен, това трябва да спре сега, заяви тя.