Тази година няма да има лекарски екипи на местата с концентрация на катастрофи. Причината - здравното министерство няма пари, с които да осигури такива дежурства. Колко човешки живота бяха спасени през миналото лято от мобилните екипи и колко пари ще спести държавата от тази икономия - отговорите от здравния ни репортер Кристина Баксанова:
Мобилните дежурни екипи на спешната помощ досега бяха разполагани на 28 конфликти места в страната. Аргументите за премахването на дежурствата по пътищата са именно липсата на пари след актуализацията на бюджета. Разходите за здравеопазване са намалени с 134 милиона лева. друга причина е недостигът на екипи в спешните центрове, които да реагира при инциденти на други места.
Как приеха новината лекарите от Спешния център във Варна:
Във Варна лекарите от Центъра за спешна медицинска помощ приветстват решението на здравното министерство. Доктор Георгиева е лекар в спешната помощ от 20 години. Последните две лета е давала такива дежурства в близост до курортните комплекси във Варна. Въпреки че натовареността на дежурящите екипи е много по-малка тя е на мнение, че са неефективни.
"Ние се оголваме, един екип остава по-малко във Варна, където на практика колегите стават много по-натоварени, а и самите ПТП-та сгъстеността е много по-голяма в града", каза д-р Гергана Георгиева.
Във Варна денонощно има дежурни осем линейки или приблизително това са всичките налични коли. Миналата година за целия сезон на едно такова опасно място са станали 12 катастрофи с 15 пострадали.
" Правейки съпоставка с ПТП-та станали същия сезон тук в града съпоставката е близо 175 ПТП-та срещу 12 вие си правете сметката. Просто наистина неефективно използване на екипите", заяви д-р Георгиева.
За денонощие в центъра се отчитат приблизително 100 обаждания. На адрес екипа трябва да стигне за 6 минути и почти винаги успяват въпреки натоварения трафик във Варна особено през лятото.
"Не бих чак била толкова „за", че е толкова животоспасяващо тези няколко минути да кажем ако се отиде малко по-рано", коментира д-р Георгиева.
Освен центъра за спешна медицинска помощ във Варна в областта има още осем филиала, които да реагират бързо при евентуални произшествия или аварии.
Лекари от спешна помощ коментираха, че разходите за дежурство на един екип са около 500 лева. На ден обикновено дежурят около два екипа. Така за месец са необходими не по-малко от милион и половина лева.
От направената рекапитулация за миналата година става ясно, че там, където имаше дежурни екипи, не е имало нито едно произшествие през целия период. А на тях им се плащаше като извънреден труд. Така че смятам, че не беше необходимо. Катастрофите са приоритет за обслужване в центровете. Това коментира на живо за bTV Новините д-р Мария Пеева, Спешен център.
От началото на годината 300 души са загинали на пътя. Само на територията на София те са 40. Ранените са 700, което е с 200 по-малко за същия период на миналата година.