„Кощунството според мен на тези камери е, че те са насочени точно към онази част на пациентите, иначе казано към половите им органи. Поставянето на уретралните катетри се визуализира много добре на тези камери. А това е недопустимо”, коментира Георги Георгиев, неврохирург.
Когато някой от пациентите изрично отказва да бъде снимам, лекарите са принудени да закриват камерите с чаршафи. След това обаче екипът е привикан при директора, за да даде обяснение.
Напрежението в болницата нараства със сключването на договор за обществена поръчка за закупуване на хирургични материали.
„Фирма предлага пластинки и винтове за предна спинална стабилизация, които са на цена 27 хиляди лева. Такава цена и в Европа няма за такива пластинки и такива винтове. Просто недопустимо”, каза Георги Георгиев.
Медиците твърдят, че в обществената поръчка се предвиждало и закупуване на консумативи, с които болницата вече разполагала.
След подадена жалба Комисията за защита на конкуренцията връща процедурата. Въпреки това, д-р Дечев подписва договор с първоначално избраната фирма. Чашата на недоволството прелива, когато директорът съобщава, че обмисля рокади за Клиниката по неврохирургия.
„Ако ръководството на клиниката бъде сменено, то тази клиника ще се разпадне. Това не е някакъв блъф, това ще се случи. Повечето от нас ще заминат за чужбина”, каза неврохирургът Красимир Минкин.
Директорът д-р Дечев категорично отказа да застане пред нашата камера, с обяснението, че чака да приключи проверката на Медицинския одит.
Утре медиците от „Св. Иван Рилски” излизат на протест. Темата продължава и в сутрешния блок на bTV.