Българската експедиция към Антарктида остава блокирана в Чили вече втори ден. Заради стачката, в капан са и две български експедиции от изследователи - тази за Антарктида и групата, която се връща оттам. Сънародниците ни увериха, че са в добро здраве и бодро настроение.
Едната българска експедиция от 7 души попадна в сърцето на конфликта в Пунто Аренас. Изследователите са напуснали българската база на остров Ливингстън и вчера са успели да акустират в пристанищния град. Извадили са късмет, защото са плавали с испански военен кораб, който не е стачкувал.
Въпреки размириците, нашите сънародници са в безопасност, тъй като са отседнали при свои приятели. Имат и запаси от храна.
Недостигът на храна ще създаде проблеми на другата блокирана експедиция също от 7 българи - в момента заседнала на Чилийско-Аржентинската граница. Те трябва да отпътуват от същото пристанище.
Ръководителят на експедицията професор Христо Пимпирев уверява, че експедицията ще се състои, тъй като работата им там е обвързана с ангажименти по големи международни проекти.