В следващите 20 години демографската криза в България ще е основният фактор, спъващ икономическото развитие на страната. Това твърди проучване на "Икономист интелиджънс юнит". Заради намаляването на населението заплатите и потреблението ще останат ниски, а недостигът на висококвалифициран персонал - системен. Можем ли да променим лошите прогнози? Репортаж на Стоян Георгиев.
Можем ли да избягаме от съдбата си и да спрем да ставаме все по-малко и все по-стари?
Професор Карл Хауб от бюрото за изследване на населението във Вашингтон е публикувал анализ на демографските проблеми на света. Включително на България.
"Най-любимият инструмент на демографите е пирамидата на населението. Ето тук виждаме пирамида на развиващите се страни от света, предимно от Африка и Азия. Пирамидата е нещо като фотография на населението към даден момент. Най-отдолу са току- що родените. Отгоре са възрастните. На всеки пет години, все по-многобройна група се придвижва нагоре в пирамидата и хората в детеродна възраст стават все повече. От тази пирамида става ясно, че населението на слабо развитите страните в света ще расте с доста сериозно темпо.
А сега нека погледнем следващата пирамида. Която всъщност не прилича на пирамида. Тук са развитите, индустриалните страни от Европа, САЩ и Австралия. Какво виждаме тук? Няма растеж. Дори виждаме основата на пирамидата, групата от 0 до 4 годишна възраст е дори по-малка от останалите. Значи в бъдеще, броят на родителите ще бъде все по-малък и по-малък", обясни проф. Хауб.
Сега нека погледнем графиката на България. Ние сме най-бързо топящата се нация в света. Пропорцията на хората на възраст до 15 години спрямо по-възрастните прави графиката обърната пирамида.
"Ако погледнем тази графика можем да кажем какво ще се случи в бъдеще със страната. Колкото по-тясна е пирамидата отдолу, толкова по-малко хора се придвижват в по-горната възрастова група. Така цялото население намалява", допълни професорът.
Намаляването на населението на България не е хипотеза, а неизбежност, защото тези, които ще възпроизвеждат нацията след 15 години, вече са родени. Те са твърде малко. Дори днес да започнат да се раждат все повече хора, демографският проблем вече е заложен.
Според проф. Хауб в годините около 2030 г. ще се случи нещо, което никога не се е случвало в историята на човечеството. Повече от 50% от населението на България, както и на още няколко европейски страни, ще бъде от пенсионери. Именно тази възрастова диспропорция е истинският проблем, а не фактът, че станем още по-малка страна.
"И това е проблем и голямо предизвикателство пред страните с ниска раждаемост днес. Въпросът е дали, когато тази голяма група хора достигне пенсионна възраст, дали ще има работна ръка, за да поддържа възрастните", каза проф. Хауб.
"Аз като 40 и нещо годишен ще кажа, че съм от това поколение, което му се налага да плаща масрафа два пъти. Нашето поколение ще трябва да плати пенсиите на нашите родители и освен това ние трябва да натрупаме нашите си пенсии. Така че нашите деца да трябва да плащат само за себе си, а не за нас. Ще стане истински сериозен проблемът, дай Боже, когато стане продължителността на живота по-голяма", заяви икономистът Георги Ганев.
Бъдещето на България е да има по-малобройно население, което да достигне до 5 милиона през 2050 година.
Истинският проблем за пенсионната система предстои, когато 40-годишните днес, навлязат в пенсионна възраст. Ще се случи около 2025 г. Тогава безгрижните днес тийнейджъри ще бъдат в най-активната си трудоспособна възраст, но вече знаем, че те са два пъти по-малко от 40-годишните.
"За 40 годишните като мене, поне още 20-25 години стаж ги чака. Както казах, то има да плаща два пъти така, че социалният проблем е гарантиран", каза икономистът Георги Ганев.
Застаряващото население означава нови и специфични приоритети в почти всяка сфера от инфраструктурата, през търговията, развлеченията и дори телевизионната програма.
"Не е само минуси да имаш възрастно население, но трябва да се преструктурираш", категоричен е Ганев.
"Ние виждаме, че демографията е съдба. Пирамидата на демографията показва съществени неща за миналото на една страна, но аз мисля, че тази пирамида казва дори повече за бъдещето на страната", заяви проф. Хауб.
Да сме по-малко и по-стари не означава да сме по-нещастни. Затова трябва още днес да планираме съдбата си.
Нация не е изчезнала заради намалена раждаемост:
Няма такъв случай човешката нация да е изчезнала заради намалена раждаемост. Истината обаче е, че ни предстоят много предизвикателства, каза Иван Нейков – експерт по пенсионно осигуряване.
Групата на хората в пенсионна възраст ще нараства, ще се промени средната възраст на нацията. През 2050 г. средната възраст у нас ще бъде 52 години, каза той.
Професионалното ориентиране в България сега на практика липсва, но трябва да се развива. Друг проблем е здравеопазването. Ще се увеличи нуждата от социални услуги, заяви още Нейков.
Вече се говори за четири групи хора, а не за три, както сме свикнали досега – млади, стари, старша възраст и зависими хора. Третата група обаче е абсолютно продуктивна, каза още той.
Вървим към гръцкия модел – концентриране на населението в три района и останалата част в цялата територия. Това изисква друг начин за управление на териториите, категоричен е Нейков.
Много тежък проблем ще бъде с неквалифицираните млади. След кризата няма да бъде възстановен пазарът на труда на нивото, на нивото, на който е бил. Сега ще има много по-малко работници, но по-високо квалифицирани. Българският пазар на труда трябва да работи през следващите години с хора, които са неквалифицирани, заяви още Нейков.
За демографският проблем на София:
Един от най-големите проблеми на София е липса на места в детските градини. Всеки специалист по демография в света би останал втрещен да разбере, че в най-обезлюдяващата се страна в света има подобен проблем.
Според традиционното обяснение причината за липса на места в детските градини е пренаселване на града. А дали е така? През 2009 година има 12 хиляди деца, които кандидатстват за детска градина. За три хиляди няма места. Три години по-рано в София са родени 12, 359 деца. Дори да има пришълци, поне толкова софиянчета са напуснали града.
И все пак, дали тези 12 хиляди са твърде много? За да пресметнем как се възпроизвежда София ще умножим това поколение по средната продължителност на живота у нас. Резултатът е 840 хиляди. София няма деца, за да остане милионен град и, ако трябва да сме наистина обективни, трябва да кажем, че липсата на места в детските градини при подобна демографска картина, е повече от абсурдно. Още по-абсурдна е тезата, че градът е пренаселен.
За да остане милионен град София трябва да има поне 14, 500 деца, които се раждат тук всяка година.
Тази бройка не достигана вече повече от десетилетие. След строителния бум и липсата на стратегия за развитие през последните 15 години, столицата на България вече няма толкова детски градини, колкото са необходими на един милионен град, за да се възпроизвежда.
Най-бързо топящата се нация в света наистина има демографски проблем, но той определено не е с пренаселване. Нито в София, нито където и да било.
Целия разговор чуйте в прикачения файл.