Няма да се стига до отказване на спешна помощ, заяви днес здравният министър Стефан Константинов по повод обявените вчера промени. Както bTV вече съобщи, предвижда се от следващата година общопрактикуващите лекари да поемат част от пациентите на спешните портали в болниците, а там ще бъдат обслужвани наистина тежките случаи. Темата обобщават Мария Савкова и нашите кореспонденти във Велико Търново.
Опашката пред спешния портал на търновската болница е от десетки болни. Според анализ на здравното министерство едва една трета от тях са наистина спешни, а всеки втори трябва да бъде върнат по новите правила за финансиране на спешните звена в болниците. Всеки от чакащите там обаче е на мнение, че е попаднал в точното лечебно заведение.
По новия регламент майката, с която се срещна екипът ни, трябва да бъде върната от Спешния център и изпратена при личния лекар. Ако симптомите са незначителни, но всъщност състоянието е сериозно, тя може да загуби ценно време в обикаляне на кабинетите.
"Когато не става въпрос за спешен или животозастрашаващ случай, в крайна сметка, всеки човек преценява. Никой няма да бъде върнат, ако отиде в болница директно”, заяви здравният министър.
Това гласи и наредба на здравното министерство, според която пациентите, които са отишли в Спешен център трябва да бъдат прегледани.
На въпрос какво става, когато парите свършат, министърът отговори така:
"Няма причина парите да свършат! Парите за здравеопазване през следващата година са повече от миналогодишните".
Бюджетите на спешните портали извън болниците ще се наричат глобални, но ще работят на вече добре познатите ни делегирани бюджети на лечебните заведения, при които предварително се определя таван на разходите. Парите за спешните центрове извън болниците няма да се ограничават.
Болниците отказват да коментират ограничените бюджети на спешните портали, докато не получат официални инструкции от Здравното министерство. За сега такива не са пристигнали.