По случая има досъдебно производство и е хубаво да не бързаме с коментарите, за да няма излишни интерпретации, допълни той. Още днес ще направим проверка, но по принцип трябва да се спазват законите. Правим опит да вкараме някакъв порядък в нещата, подчерта министърът. Не съм близък с Марковски, знам само, че е бивш добър журналист, каза още Рашидов.
Време е да се научим да изпълняваме законите, ако искаме да имаме държава. В този хаос ние не знаем какво излиза, дълго време се говореше, че излизат ценности от страната, посочи министърът. Акцията не е в моите правомощия, за да я коментирам.
Относно реформите в театъра, министърът на културата коментира, че театрите не са реформирани от около 20-30 години. Ние сме единствената държава, която не е реформирала театрите си. Самите артисти имат нужда да си поставят свои правила, не може талантливите да влачат след себе си онези, които трудно работят, смята той.
Кризата не е само за пенсионерите, кризата е за целия български народ, тя е национална. Имаме бюджет на театрите, реформата е нещото, което ще се направи. В момента се работи върху закона, трябва да има закон за култура, за меценатство и т.н., допълни Рашидов. Ако в театрите направим колбасарска реформа, това не би било честно.
Дори в малките театри има безкрайно талантливи хора и тяхната съдба не може да се реже като сирене. Сливането е оптимизиране на театрите, за да бъдат те по-работоспособни, каза Рашидов. В Министерството на културата няма само театри. Този бюджет докара доста проблеми, например децата имат 25 училища на изкуствата, тези училища също имат нужда от пари. Киното си иска парите, които му се полагат. Не само културата е батак, има и други батаци, от които трябва да се научим да излезем, каза още министърът на културата Вежди Рашидов.