По данни на синдиката на учителите, от близо 3000 училища в страната, ще бъдат ремонтирани около 420. Всички общини са в готовност за ремонти, въпреки че според данните състоянието на повечето е добро. 85 % вече отговарят на съвременните санитарни и материални изисквания. В една четвърт от школата, които са имали басейни в предишни години, те вече са ремонтирани и отново се ползват.
Държавните училища в цялата страна са 462. Няма предвидени пари в бюджета за ремонти, но от образователното министерство обещават да не оставят училище в беда. В някои общини като Столичната, например, пари ще се намерят и за инсталиране на видеонаблюдение.
В някой училища обаче условията не са толкова добри. Заради състоянието на училищните тоалетни децата масово се стискат.
Според подготвяните нови правила на здравното министерство в училищните тоалетни вече трябва да имат и считаните за лукс тоалетна хартия и сапун.
"Задължително трябва да има течаща топла вода, нещо което до сега в училищата няма....и това, че вече не би трябвало да има външни тоалетни", обясни доц. Стефанка Шпангенберг, ръководител на работната група по наредбата.
Янка Караджова е директор на 130-то училище в столичния район Подуяне. За ученик получава 23 лева годишно или общо 12 000 лева за подобряване на материалната база. Според директорката парите са крайно недостатъчни.
„Не съществуват тръби за топла вода. Така че за нас наистина ще е изключително трудно да отговорим на тези изисквания", обясни Янка Караджова.
Козметичните ремонти са отговорност на самите училища. Това лято в София ще бъдат санирани 9 училища с европейски пари. Частичен основен ремонт общината ще направи на 18 от 297 училища, като предимно пари ще се дават за конструктивни укрепвания.
Молба за ремонт на тоалетните са подали 12 училища в София. За тях обаче евентуално пари ще се търсят от друга програма. До три години всички училища в страната трябва да отговарят на санитарните норми.