В писмо от началника на Политическия кабинет на премиера Борисов - Румяна Бъчварова до главните редактори и директорите на медии вчера бяха поставени три въпроса. Главният редактор "Новини и актуални предавания" в bTV Люба Ризова отговори на тях в предаването "Тази сутрин".
"Зрителите имат нужда от този отговор, който ние всъщност даваме постоянно и ежедневно. Дали властта оказва натиск на медиите, зрителите ни отговарят всеки ден, като ни гледат. Ние виждаме колко стотици хиляди зрители са ни гледали - дали се увеличават, дали се намаляват. Това е нашият отговор и това е нашият натиск - зрителският.
А що се отнася до това кой, на кого оказва натиск - премиерът, на виенската среща на медиите, призова медиите да не привличат държавата като страна в техни спорове. Сега ние пък приканваме политиците да не ни призовават като страна в техни спорове и т.н. Това е основна тема, откакто съществуват медии и власт, и демократично общество. Защото тази тема е необсъждана само в демократичните общества. Тя ще е вечна, защото в момента, между другото, това е актуална тема и за Америка. Демократът Барак Хюсеин Обама публично нападна Фокс Нюз, казвайки, че те са част от опозицията и се държат като политическа партия.
Както можете да се досетите, на него не му бяха останали длъжни журналистите от Фокс Нюз. Никакви форуми не останаха несъпричастни към тази тема. Не можем ние да не смятаме, че това е недемократично, след като Америка – страната, която с всички спорни мнения до колко е демократична, все пак се е доказала като такава и продължава да води този разговор.
Той винаги ще се води, но всъщност при това многообразие на медиите в България, при възможността да се изразяват различни медии и гледни точки и фактът, че ние от десет години, точно десет години, сме заложили като наши принципи нещо, което винаги сме заявявали и, което, благодаря на зрителите, че го оценяват и с представляването си на многобройна аудитория в момента, отговарят на нашия въпрос доколко ние посрещаме техните очаквания. Всъщност, ежедневно, ежеминутно, се вълнуваме от това - до колко сме на страната на зрителите.
Друга защита няма – от поставяне на нещата на масата и отговаряне, не криене или някакво измъкване. Да, всеки иска да бъде представен в добра светлина, но ние всъщност оказваме натиск върху политиците и винаги сме го оказвали, за да ги докараме ето тук да отговарят. Както преди малко стана въпрос за господин Доган – от колко години молим да заповяда.
Ние, от една страна, даваме и място на хората, които са засегнати от властта, да кажат тяхната гледна точка. Срещу които се води следствие, също да кажат тяхната гледна точка. Хора, за които, така, нямат особено добро реноме в обществото, т.е. не са писани добри неща за тях, дори имат имена, причисляват се към един друг свят – те също са идвали тук и са намирали трибуна да кажат своята гледна точка. Новините са факти. Такива предавания като "Тази сутрин" са проява на мнение.
По темата с натиск – натиск не може да се нарече т.нар. "комуникация", не трябва да изпадаме в крайна чувствителност. Всеки има право, и всеки в ерата на мобилните телефони, гражданинът Хикс ми се обажда на мен или на вас да ви разкритикува, да ме разкритикува, да каже своето мнение, да поиска съдействие и всъщност ние от това се ръководим.
Поради своята многообразност, медиите представляват една сила, т.е. медиите не пеят в един глас и не са от едната страна или от другата, или от третата, или от петата. В различните медии се чуват различни мнения, различни внушения, така че цялата тази многообразност ни защитава. Изобщо както се държиш, така се отнасят и към теб – така е в живота. Ако поддадеш, ще има натиск”.