„Както Вишински (бел. ред. - Андрей Вишински – съветски юрист и дипломат, който е бил държавен прокурор на Сталиновите публични процеси), така и кризата в България имат само едно име, което се казва Симеон Дянков”.

Така отстраненият след скандал бивш директор на НДК Христо Друмев коментира инициираната от финансовия министър проверка на Агенцията за държавна финансова инспекция. Резултатите от нея доведоха до 27 акта срещу него и до 11 срещу самото дружество НДК за нарушения.

Друмев посочи, че конфликтът между него и правителството е назрял през 2010 година, когато с решение на Министерски съвет от административната сграда на двореца са отнети два етажа, за да бъдат дадени на ГЕРБ. Друго доказателство за противоречия, според него, е фактът, че през миналата година в НДК не е проведено нито едно държавно събитие.

Бившият шеф на сградата каза още, че не са му били предоставени папките с информация след назначената ревизия.

Сред нарушенията на Друмев е посочена липсата на търгове и конкурси за отдаване под наем на помещения. Той обясни ситуацията така: „С акта на създаването на НДК от 1984 година пише, че предмет на дейност е да отдава под наем помещения, като приходът остава за нас в лева и валута. Ние даваме под наем помещения от 2 часа до 5 години. Дава ни се право сами да преценяваме, да се договаряме и да поемаме отговорността”.

Той заяви, че не се притеснява по проверка на прокуратурата, но бе категоричен, че ако не му бъдат предоставени документите, това би означавало, че се продължават методите на Вишински.

„Твърдя, че инспекцията шест месеца и половина си е свършила добре работата, че всички тези нарушения, както те са ги представили, са верни, но имам и съображения. Искам да видя тези 6 милиона, които оставих, за колко време ще им стигнат”, отбеляза Друмев.