Стандартът "Стара планина" няма да се променя. Това е последното решение на експертите от Националната ветеринарномедицинска служба. Генка Шикерова обяснява каква е причината за две коренно противоположни новини в рамките само на седмица.

Всички новости около стандарта "Стара планина" вече са доста объркващи. Миналата седмица, след поредната извънредна пресконференция, на която беше оповестено, че в пробите на три от набедените фирми има под 0,1% соя, стана ясно, че тази седмица ще се работи върху промяната на стандарта.

Стандартът "Стара планина" остава във вида, в който беше приет първоначално за отделните продукти. Единственият проблем, който и днес остана висящ е как ще се контролира, защото всеки производител е потенциален нарушител, ако се открие под половин процент соя в продуктите му.

"Когато в един лабораторен анализ отклонението на грешката е в някакъв процент, се приема, че няма наличие защото не е сигурно дали отклонението не е в рамките на грешката и се приема, че няма", обясни председателят на Асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев.

От официалния доклад, изпратен от германската лаборатория днес, става ясно, че единият от методите, които е използван за анализ, не открива соя в изпратените проби. Другият показва наличие под 0,7%.

"Важното, е че това около което всички се обединиха е, че нито един месопреработвател не е влагал соя в продуктите си", заяви Вътев.  

След днешното заседание стана ясно ,че не се налага и промяна в стандарта за кайма. Животновъдите поискаха вчера тя да е само от прясно месо, а министърът им обеща това да е така. Според европейските директиви обаче прясно месо е всяко месо, което не е претърпяло друг вид обработка, освен охлаждане и замразяване.

Според производителите, единственият ефект от скандала със соята е отдръпване от марката, както на потребители, така и на месопреработватели.

Определението, което дава европейската директива за прясно месо гласи, че в тази категория влизат и охладеното, и замразеното. Не е известно дали при размяната на обещания между министър и животновъди става въпрос за игра на думи, но на този етап никой не може да задължи производителите да влагат току що заклано месо в продуктите "Стара планина”.

Освен това българското производство е изключително малко и не стига за задоволяване на нуждите на пазара. Например производството на свинско месо, което е най-масово, е едва 20-25% от потреблението. Разбира се, всички знаем, че вкусът на прясното и замразяваното месо е много различен, но затова пък са подправките.